Czy te oczy mogą kłamać?

Chyba nie…

Czy te oczy trzeba ćwiczyć?

Warto by 🙂

Pamiętam ogromne zaskoczenie, jakie przeżyłam, kiedy pierwszy raz obudziłam się z autentycznymi zakwasami mięśni twarzy po solidnej dawce jogi twarzy. Osoba prowadząca sesję zwracała uwagę, że ćwiczenia ujędrniające uda, brzuch, pośladki, itd., są czymś zupełnie naturalnym. Natomiast ćwiczenie mięśni twarzy nadal jest czymś „dziwnym”.

Wydaje mi się, że podobnie jest z ćwiczeniami oczu. Przed napisaniem tego wpisu sprawdziłam, i okazuje się, że mięśni utrzymujących gałkę oczną jest całkiem sporo, więc jest i czym się zająć. Tym bardziej, że serwujemy naszym oczom niezły wysiłek na co dzień, jednak przeciążone bodźcami nie zażywają specjalnie dużo ruchu. Czytając przesuwamy je minimalnie z lewej na prawo (jeśli czytamy po arabsku to i w drugą stronę 🙂 ), ale wszelki inny ruch, patrzenie w górę, w dół, w bok, nie angażuje przeważnie mięśni oczu, obracamy całą głowę.

Chciałam się dzisiaj podzielić z Tobą zestawem kilku prostych ćwiczeń mięśni oczu, które poznałam na jednych z zajęć jogi metodą Sivanandy.

Ćwiczenia są naprawdę proste, wymagają poświęcenia kilku minut dziennie, a rezultaty są naprawdę odczuwalne.

A więc do dzieła:

 1. Nie poruszając głową, a jedynie oczami, naprzemiennie patrz w górę i w dół 5 razy. Zamknij oczy, odpocznij, i tak po każdym z pięciu powtórzeń kolejnego ćwiczenia, daj oczom chwilkę wytchnienia.
 2. To samo w prawo i w lewo.
 3. Teraz po skosie – patrz w górę i w prawo, w dół i w lewo (x 5). I to samo na drugą stronę, patrz w górę i w lewo, w dół i w prawo (x 5).
 4. Wyobraź sobie przed sobą ogromną tarczę zegara. Po kolei patrz na każdą z godzin, na początku powoli, potem przyspiesz powtarzając wszystko 5 razy. Następnie, nie spuszczając tarczy zegara z oczu, powtórz wszystko patrząc na godziny w przeciwnym kierunku.
 5. Na wyciągnięcie ręki ustaw swój kciuk. Skup na nim wzrok, po czym przenieś spojrzenie na horyzont (tudzież najodleglejszą ścianę), po raz kolejny 5 powtórzeń.

Na koniec, żeby zrelaksować oczy, rozgrzej swoje dłonie, mocno pocierając jedna o drugą i takimi rozgrzanymi dłońmi delikatnie zakryj oczy, nie dotykając powiek.

Otrzyj pot z czoła, pogratuluj sobie, jesteś po sesji jogi dla oczu!

 

Może zainteresuje Cię:

 

iRest – Integrative Restoration Yoga Nidra Meditation

Habit tracker, pomocnik w kształtowaniu nawyków

Ama is mama

Jaśnie nam panująca Dynia

Pranajamy dla Vaty

2 odpowiedzi na “Czy te oczy mogą kłamać?”

 1. Dziękuję za ciekawe ćwiczenia.
  Zrobilam je odrazu😁
  I czekam na zakwasy 😜
  A tak bardziej poważnie to trochę w glowie mi sie przy nich kręciło i tak jakby bolą przy tym oczy, ale zachęcona będę ćwiczyć.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: