Mówi się, że autorzy, o czym by nie pisali, piszą o sobie. Z kolei blogerzy, entuzjaści jogi i ajurwedy, piszą o tym, co im doskwiera i o remediach, jakie wyszperali w mądrych księgach. A przynajmniej jedna blogerka, autorka tego tekstu, tak właśnie robi.
Mój blog czasem traktuję jak notatnik, do którego mogę zajrzeć, kiedy zapomnę, jakie składniki wchodzą w skład wieloskładnikowej mikstury (anty-ama, zwykle przygotowuje sporą porcję i, jak przychodzi mi zrobić kolejną, zaglądam tu), czasem, piszę, żeby samej się zdopingować do działania i nie ustawać w słusznych wysiłkach (asany i co począć, kiedy tak bardzo się nie chce, o tym tu, albo dlaczego wyszorowanie lub nie garów przed udaniem się na spoczynek nie jest takie znowu obojętne, tu). Tak czy siak, ostateczną motywacją jest zawsze chęć podzielenia się tym, co się sprawdziło, co może przynieść komuś ulgę, zainspirować.
Spędzam sporo czasu przy komputerze, gdyby to było jedynie osiem godzin spędzanych w pracy, to nie byłoby nawet tak źle, ale tak się składa, że po pracy przychodzi czas na Facebooka, na jakiś film od czasu do czasu, no i pisanie bloga, naturalnie.
Wpatrywanie się w monitor komputera, ekran telefonu, telewizor jest szkodliwe, to wszyscy wiedzą, ale nie wszyscy wiedzą, że zbyt zimna lub zbyt gorąca woda, jaką myjemy głowę, również ma niekorzystny wpływ na nasz wzrok. Destrukcyjnie wpływa również na nas picie napojów gazowanych i jedzenie tłustych, smażonych pokarmów lub takich, które swoje odleżały w lodówce. Cukier i biała mąka to również „biała śmierć” dla naszego wzroku.
Moje oczy często są zmęczone, zamglone czasami przekrwione. Ratuję się ćwiczeniami jogi dla oczu, o których pisałam tu, ulgę przynosi również tratak, o którym można przeczytać tu.
Ale jako ajurwedyjska czarownica pomyślałam sobie: bez jakiejś mieszanki, tudzież mikstury się nie obędzie! Poszperałam i znalazłam. Spójrzmy zatem, co do zaoferowania na poprawę wzroku ma ajurweda. A jeśli ajurweda, to i niezawodny dr Partap Chauhan.
Receptura na poprawę wzroku dr. Partapa Chauhana
„Migdały – 6 sztuk
Pieprz biały – 4 ziarna
Namocz migdały na noc, zdejmij rano skórkę i zjadaj codziennie rano porcję 6 migdałów i 4 ziaren białego pieprzu.” [Chauhan, P., Ajurweda i piękno, s. 137]
Namaste!