Rachunek sumienia na receptę

Nie będę się rozpisywała jak przeważnie wygląda wizyta u lekarza w polskiej rzeczywistości. Wszyscy to wiedzą, aż za dobrze. Medycyna zachodnia postrzega ludzkie ciało jako zbiór części, które ulegają uszkodzeniu i mniej lub bardziej nadają się do naprawy. Leczony jest konkretny element, nie ma miejsca na spojrzenie na całość. A wyjście poza namacalną cielesność i szukanie przyczyny poza organami, tkankami, komórkami, to już nie do pomyślenia.

My, pacjenci, też nie jesteśmy bez winy. Wielu z nas uznaje, że zażycie tabletki zwalnia nas z odpowiedzialności za własne ciało i samopoczucie. Bezrefleksyjnie łykamy kolejne proszki, uważając, że to zagwarantuje nam wyzdrowienie. I tu często spotyka nas zawód.

Jednym ze źródeł inspiracji dla bloga jest ajurweda, nauka o życiu i długowieczności. W wąskim znaczeniu to starożytna medycyna indyjska, w szerszym, filozofia, sztuka i nauka, która stawia sobie za zadanie poprawę jakości naszego życia. Co, moim zdaniem, sprawia, że pomimo upływu pięciu tysięcy lat, tradycja ajurwedyjska nie tylko trwa, ale też fascynuje i przeżywa rozkwit na Zachodzie?

Wydaje mi się, że stajemy się coraz bardziej otwarci na całościowe spojrzenie na rożne aspekty swojego życia – fizyczny, umysłowy, emocjonalny i duchowy, na ich wzajemne przenikanie się. A ajurweda w piękny, prosty, a jednocześnie bardzo przekonujący sposób ukazuje wzajemne powiązania tych aspektów. I daje zalecenia, które przy odrobinie samodyscypliny i chęci odzyskania kontroli z naszej strony, odczuwalnie mogą poprawić stan naszego zdrowia, tak fizyczny jaki i emocjonalny, umysłowy i duchowy.

Ajurweda i joga ukazują na każdym kroku, że harmonia jest naszym naturalnym stanem, a jednak utrzymanie zdrowia wymaga stałego zaangażowania z naszej strony, coś do czego nie jesteśmy zdecydowanie przyzwyczajeni. W ajurwedzie istnieje pojęcie swasthawritta, które oznacza styl życia zgodny z własną naturą. To w naszej gestii leży zrozumienie swojej natury, czyli prakritiKiedy zrozumiemy swoją konstytucję, czyli unikalną kombinację trzech energii Vata, Pitta i Kapha, kolejny krok to nauczenie się żyć z jej potrzebami. Co często oznacza konieczność krytycznego spojrzenia na swoje przyzwyczajenia i wprowadzenie zmian.

Ajurweda proponuje zalecenia dotyczące stylu życia (ten temat poruszony został tu), zalecenia dotyczące dostosowania się do zmian związanych ze zmianami pór roku (wiosna, lato, jesień, zima), są i zalecenia służące zdrowiu psychicznemu, zwane sadvritta, czyli zalecenia dotyczące etyki.

Zasady te są ponadczasowe i uniwersalne, nie ma znaczenia krąg kulturowy, z jakiego się wywodzimy. I tak jak w ośmiostopniowej ścieżce jogi mamy jamy i nijamy, czyli zakazy i nakazy moralne, pozwalające zachować spokój ducha i umysłu, tak ajurweda wymienia następujące zasady, których przestrzeganie pozwala patrzeć w lustro z podniesioną głową i spokojem w sercu.

Zalecenia dotyczące etyki – sadvritta

„Zawsze mów prawdę.

W żadnych okolicznościach nie trać panowania nad sobą.

Nie uzależniaj się od żadnych przyjemności zmysłowych.

Nie krzywdź nikogo.

Na ile to możliwe, nie narażaj się na trudności.

Staraj się zachować kontrolę nad swoimi namiętnościami.

Staraj się używać przyjemnych słów.

Medytuj codziennie, aby zapewnić sobie spokój umysłu.

We wszystkim dostrzegaj czystość.

Bądź cierpliwy.

Staraj się ofiarować innym wiedzę, dobre rady i pieniądze.

Jeśli to tylko możliwe, ofiaruj swoją służbę Bogu, osobom uduchowionym i starszym.

Bądź bezpośredni i uprzejmy.

Unikaj nieregularności w codziennych czynnościach.

Spożywaj pokarm o właściwościach sattwicznych.

Unikaj pokarmów zbyt ostrych lub kwaśnych, niewegetariańskich oraz alkoholu.

Stosuj się do zasad obowiązujących w danym miejscu i czasie.

Zawsze zachowuj się uprzejmie i grzecznie.

Kontroluj swoje zmysły.

Niech Twoim nawykiem stanie się czynienie dobra i unikanie zła.”

[Frawley, D., Ranade, S. s. 92]

Co i rusz ajurweda podsuwa rozwiązania, pokazując jednocześnie, że nie ma drogi na skróty.

Szerokiej i szczęśliwej drogi zatem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: