Cały ciężar świata, czyli ćwiczenia barków i szyi

Znasz to uczycie, kiedy zestresowany siedzisz w biurze, a ramiona i barki jakoś tak same podjeżdżają coraz wyżej i wyżej? Napina się szyja, napinają szczęki, ramiona i plecy. I tak niby 8 godzin siedzenia przed komputerem, a po dniówce czujesz się jakbyś wagon węgla przerzucił.

Po pierwsze – zrelaksuj się. Wiem, to jedna z tych krańcowo irytujących rad. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić.

Po drugie – kiedy czujesz, że czas na zapobieganie już dawno minął, poświęć trochę czasu na zajęcie się problemem. Nie trzeba wiele. Ale trzeba regularnie.

Joga ma do zaproponowania serię krótkich, łatwych i przyjemnych ćwiczeń relaksujących kark, szyję, barki, ramiona i plecy. Wystarczy chwila, żeby odczuć różnicę. A że ćwiczenia są naprawdę dyskretne, można je, bez wzbudzania sensacji w biurze, wykonać przed własnym komputerem. Niejednokrotnie to przetestowałam.

A więc wdech i …

  1. Opuść powoli głowę, tak, żeby broda oparła się na klatce piersiowej. Oddychaj, zrelaksuj się w tej pozycji, pozwól głowie opadać pod własnym ciężarem, nie ciągnij. Grawitacja jest Twoim sprzymierzeńcem. Unieś głowę i przechyl ja teraz do tyłu, tak jakbyś chciał położyć ją na plecach. Powtórz to ćwiczenie 6 do 10 razy.
  2. Nie unosząc ramion, pochyl głowę w stronę prawego ramienia, a potem w drugą stronę i tak 6 – 10 powtórzeń. Zwróć uwagę czy nie unosisz ramion. Tak w tym jak i w poprzednim ćwiczeniu rusza się tylko głowa, reszta ciała pozostaje nieruchoma.
  3. Ciało nadal nieruchome, obraca się jedynie głowa, tak jakbyś chciał spojrzeć przez prawe, a następnie lewe ramię. I po raz kolejny 6 – 10 powtórzeń.

Wykonując te ćwiczenia trzeba być ostrożnym, jeśli odcinek szyjny kręgosłupa sprawia problemy. Co bardzo ważne, żadne z tych ćwiczenie nie może być wykonywane na siłę, żadnego mocowania się, żadnego szarpania, żadnego napięcia, tylko czysta jogiczna przyjemność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: