Tu rządzi ona, Pitta!

Vata może i jest królową dosz… ale i tak rządzi ona, ognista Pitta! Znasz pewnie powiedzenie „zabijać wzrokiem”. To właśnie przeszywający wzrok Pitty.

Kilka słów wstępu. Jakiś czas temu na blogu pojawił się test pozwalający na określenie dominującej doszy. Jeśli nie miałeś okazji, zapraszam, zapoznaj się z nim tutaj. Pisałam też już pokrótce o trzech doszach, właśnie tu. A teraz postanowiłam przybliżyć Ci każdą z nich. Niezależnie od wyniku testu, pamiętaj, że każdy z nas ma w sobie pewien pierwiastek każdego z tych trzech humorów biologicznych. Warto więc przyjrzeć się każdemu z nich. Tym bardziej, że ajurweda zachęca nas do bacznej samoobserwacji (o tym tutaj), pozwalającej na wychwycenie wszelkich odchyleń od normy na bardzo wczesnym ich stadium.

A więc jak to jest z Pittą?

Pitta jest związana z elementem ognia z bardzo niewielką domieszką wody. I to właśnie ten ogień wyróżnia ją spośród pozostałych. Ogień czyli siła transformacji. Na poziomie fizycznym trawienie, na poziomie umysłowym i emocjonalnym przyswajanie informacji, radzenie sobie z emocjami. Bardzo ciekawy jest fakt, że w cyklu dobowym Pitta uaktywnia się między 10.00 a 14.00 i między między 22.00 a 02.00. W ciągu dnia trawi pokarm dla ciała, w nocy pokarm dla duszy. W ajurwedzie nie chodzi o klasyfikowanie ani teoretyzowanie. Siłą ajurwedy jest jej praktyczność. Dlatego też ajurwed zaleca zjedzenie najobfitszego posiłku w ciągu dnia właśnie wtedy, kiedy Pitta osiąga swój szczyt i kiedy jej ogień płonie najsilniej. Zaleca również udanie się spać około 22.00, żeby dać Picie szansę na strawienie przeżyć mijającego dnia i wejście w nowy dzień ze świeżym umysłem. Więcej o rozkładzie dobowym działalności dosz możesz przeczytać tu.

Spróbujmy poczuć Pittę. Wyobraź sobie, że w bardzo gorący, parny, bezwietrzny dzień siedzisz w ogrodzie. Początkowo otulające cię ciepło może być przyjemne, ale po pewnym czasie czujesz, że gorąco działa na ciebie dusząco, uderza do głowy. Starasz się znaleźć schronienie w cieniu, a gdy nie możesz tego zrobić, czujesz narastające rozdrażnienie.

Mocne strony Pitty, czyli Pitta w równowadze

Determinacja, ambicja, siła woli, a to wszystko przy doskonalej organizacji i niezachwianej wierze w swoje możliwości. Oto Pitta w swojej najlepszej formie. Pitta to typ lidera, który z entuzjazmem podchodzi do nowych przedsięwzięć. Lubi przewodzić, dominować. Dobrze czuje się w towarzystwie, dzięki bystremu intelektowi jest mistrzem dowcipu i ciętej riposty. Lubi dyskusje, byle naturalnie mieć ostatnie słowo.

Sięgając do hipokratejskiego podziału typów osobowości Picie najbliżej do typu cholerycznego i sangwinicznego. Z kolei współczesna psychologia określiłaby Pittę osobowością typu A.

To co wyróżnia Pittę na plus spośród innych dosz to jej zdecydowanie i żelazna konsekwencja. Pitty uwielbiają listy i czerpią przyjemność z odhaczania kolejnych zrealizowanych zadań. A zadań tych biorą na siebie zawsze bardzo dużo, bo wiele wymagają i od siebie i od innych.

Burzowe chmury nadciągają, czyli po czym poznać, że Pitta została wytrącona ze swej równowagi

Pod kątem fizycznym można zauważyć, że równowaga Pitty została zaburzona kiedy pojawia się nadkwaśność, zgaga, wrzody, biegunka. Innymi oznakami mogą być krwawiące dziąsła, wysypki, stany zapalne, zaczerwienienie oczu. Może pojawić się również podwyższona temperatura i ciągłe pragnienie.

Objawy emocjonalne to popadanie w irytację z byle powodu. Nawet niewielki bodziec może wywołać prawdziwą burzę. Wytrącona ze swej równowagi Pitta łatwo traci cierpliwość, odczuwa frustrację, uważając, że otoczenie nie jest w stanie dorównać do jej standardów. Staje się kłótliwa i sarkastyczna. Szuka winy wszędzie, tylko nie w sobie. nakręca się coraz bardziej popadając w pracoholizm, który prowadzi ją prostą drogą do wypalenia.

Powody nadmiernego wzrostu doszy Pitta

Jak pozostałe dosze Pitta wzrasta gdy jest dokarmiana pożywieniem przejawiającym jej cechy. W przypadku Pitty jest to jedzenie o smaku ostrym, kwaśnym, słonym. Osoby o nadmiernie wybujałej Picie powinny unikać ostrych przypraw, potraw smażonych i tłustych, produktów marynowanych, musztard, octu, czosnku, cebuli, cytrusów. Szkodzą im również bakłażany i pomidory.

Pitta nie powinna być pobudzana. Kawa czy herbata w dużych ilościach, alkohol, papierosy są przysłowiową oliwą dolewaną do ognia. Pittę łatwo wyprowadzić z równowagi, a jedzenie kiedy jest wzburzona bardzo jej nie służy.

Jako osoba skłonna do perfekcjonizmu, często się przepracowuje, nie potrafi się relaksować. Źle działa na nią wszelka forma krytyki, bardzo wytrącając ją z równowagi.

Pittę stymuluje wszystko, co wyzwala silne emocje i typową dla Pitty potrzebę postawienia na swoim, jak rywalizacja sportowa czy dyskusje. Wzmaga ją też to, co przyczynia się do wzrostu temperatury, jak korzystanie z sauny czy gorące kąpiele.

Pitta wzrasta również w sposób naturalny ok. południa i północy, o czym już wspominałam. Do jej wzrostu przyczynia się wilgotna, upalna pogoda. Naturalnym jest również, że wzrasta w wieku średnim.

Jak spacyfikować Pittę?

Przygaszając nieco jej ogień dietą. W diecie osoby typu Pitta powinny dominować potrawy chłodzące, wilgotne i słodkie. Zaleca się włączenie do diety pełnych zbóż, ryżu, komosy ryżowej, słodkich ziemniaków, marchwi, dyni, dobrych tłuszczów jak masło klarowane (jak zrobić jej samemu możesz przeczytać tu), oliwa z oliwek czy mocno wychładzający olej kokosowy. Picie bardzo dobrze zrobi słodkie lassi i popijanie w ciągu dnia wody w temperaturze pokojowej.

Osoba typu Pitta ma bardzo wysokie standardy, które narzuca tak sobie jak i swojemu otoczeniu. Nie bez przyczyny mówi się o „wypaleniu” zawodowym. To właśnie trawiący Pittę ogień, zmusza ją do ciągłego podnoszenia poprzeczki. Co można poradzić Picie? Ochłoń! Standardy Pitty i tak są tak wysokie, że ich obniżenie nie przyczyni się do kosmicznej apokalipsy. A na pewno pozwoli odetchnąć tak Picie jak i ofiarom jej perfekcjonizmu. A więc Pitto, odłóż kalendarz z niekończącą się „to do” listą i wyjdź na spacer. Ale nie z kijkami do nordic walkingu i aplikacją, która pozwoli Ci na odnotowanie kolejnego rekordu. Relaks wśród przyrody, to to czego potrzebujesz najbardziej do nabrania dystansu i odpuszczenia sobie.

Ochłoda, odpuszczenie sobie i odpoczynek, to właśnie tego wam trzeba, drogie Pitty.

Kilka dodatkowych odnośników:

Joga dla Pitty

Pranajamy dla Pitty

Pielęgnacja skóry dla Pitty

Może zainteresuje Cię:

Ajurweda i joga a złość

Gwiezdny pył w procesie ustawicznej przemiany i jak o niego zadbać

Ajurwedyjska pomoc na bezsenną niemoc

Joga w paru słowach

Wiele hałasu o 2%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: