Ajurweda latem

Lato, lato wszędzie.
Zwariowało, oszalało moje serce.
Lato, lato wszędzie.*

Jak nie ogarnę spraw należycie, zwariuje i oszaleje nie tylko serce od nadmiaru Pitty!

A więc pora na drugi post z cyklu ajurwedyjskich porad jak dostosować się do zmian pór roku, w sanskrycie nazywanych rtucarya. O wskazówkach wiosennych i generalnie o samej koncepcji rtucarya pisałam (tu). W sumie było to całkiem niedawno i wiosna z mokrego, zimnego maja przeistoczyła nam się nagle w upalny czerwiec. Tym bardziej należny pamiętać, że ajurwedyjskie porady dotyczą tego, co dzieje się w naturze, a ta kpią sobie z kalendarza.

Gdy zaczyna być coraz cieplej, albo wręcz gorąco, wzrasta poziom doszy Pitta. Najsilniej odczują to osoby, w których prakriti dominuje Pitta, lub te, które cierpią na zaburzenia tej właśnie doszy (vikriti) (Po odrobinę teorii zapraszam tu, a test na określenie swojej ajurwedyjskie konstytucji tu)

A więc na co należy zwrócić uwagę?

  • Po pierwsze – ochłoda! I to na wiele różnych sposobów 🙂

Latem od masażu świetnie sprawdzą się oleje o właściwościach ochładzających – kokosowy albo słonecznikowy. Na ich bazie można również przygotować domowy peeling (tu).

Ochłoda dzięki olejkom eterycznym – tu przydadzą się jaśminowy, sandałowy czy wetiwerii.

Zalecane są przewiewne ubrania z naturalnych tkanin chroniące ciało przed słońcem. Paleta barw? Proszę bardzo: w kolekcji w duchu ajurwedy przeważają biele, szarości, błękity i zielenie. Ograniczamy za to czerwienie, żółcie, czernie wzmagające Pittę. Biżuteria ? Perły, jadeity, ametysty, kamień księżycowy, srebro. Wszystkie łagodzą Pittę. A poza tym kapelusz i okulary słoneczne.

A jeśli możesz, zrzuć z siebie to wszystko i wskakuj do wody!

  • Po drugie – dieta łagodząca Pittę

I tu motywem przewodnim również jest ochłoda i łagodzenie Pitty. Lato to dobry czas na sałatki mające działania chłodzące. Sprawdzi się również lekkie kiczeri, którego wersję podstawową zamieściłam tu. Ale oczywiście można je wzbogacić o warzywa jak szparagi, brokuły, brukselka. Zalecane są jabłka, gruszki, melony, arbuzy i śliwki, unikać należy owoców cytrusowych, cierpkich i wszelkich rozgrzewaczy: cebuli, czosnku, chili, pomidorów, kawy i alkoholu.

Latem pamiętamy o dostarczaniu sobie płynów. Najkorzystniejsze są napoje w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone. Napoje z lodem nie są najlepszym pomysłem – hamują one trawienie i prowadzą do powstania ama (a o tym tu i tu). Warto przygotować sobie lassi (dwie propozycje znajdziesz tu)

  • Po trzecie – odpoczynek i regeneracja

Latem możemy sobie bez wyrzutów sumienia pozwolić na popołudniową, krótką drzemkę. Pozwoli na regenerację w letnie upały pozbawiające nas energii.

  • Po czwarte – ruch

Zdecydowanie z umiarem. Unikamy forsownych ćwiczeń, wszelką rozgrzewającą działalność wykonujemy wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy jest chłodniej. Powitania słońca zastąpić można Powitaniami księżyca. Wskazane asany jogi to Ryba, Kobra, Wielbłąd, Łódź, Krowa, unikać natomiast należy asan odwróconych – Stania na głowie czy barkach jako że podnoszą poziom Pitty. [Cf. Lad V. Ayurveda. Księga… s. 85-87]

Naturalnie lato o jakim tu mowa, to lato słoneczne, upalne, niosące w sobie cechy Pitty. Jeśli po pierwszych czerwcowych upałach nastanie chłodny, deszczowy lipiec wracamy do zaleceń wiosennych czyli pracujemy nad Kaphą. Ale mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby i będziemy mogli nacieszyć się trochę słońcem.

 

* Formacja Nieżywych Schabuff „Lato”

 

Może zainteresuje Cię:

 

Do lata piechotą będę szła, czyli ajurwedyjskie sposoby na zadbane stopy

Nie patrz! czyli tratak

Odchudzanie na słodko

Różne ścieżki na szczyt – joga nie tylko na macie

Olej o poranku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: