Od przeziębienia do depresji? I o amalaki słów kilka

Przeziębienie, wielkie rzeczy! Łyknij parę magicznych tabletek i jesteś  jak nowy! Jedna na gardło, jedna na łamanie w kościach, jedna na ból głowy i jeszcze jedna na katar. A teraz, wio! Do roboty!

I ja wierzę, że mogą istnieć ludzie, bez których naprawdę się zawali i tacy, dla których zmniejszony zarobek danego miesiąca będzie oznaczał realną katastrofę budżetową. Wierzę, serio! I jeśli dotyczy to akurat Ciebie, to proszę, nie czuj się dotknięty tym tekstem. Jesteś usprawiedliwiony. Ale jeśli należysz do tych osób, które mogą zawinąć się w kocyk i 3 (słownie: trzy) dni przesiedzieć w domu, to zlituj się! Nad kolegami z pracy, czy szkoły, czy kursu lepienia garnków, nad współpasażerami komunikacji miejskiej. Sam wiesz jak fatalnie się czujesz i ile wydałeś w aptece. Oszczędź tego innym.

Do napisania tego wpisu skłoniło mnie nie tylko nastanie przykrego sezonu wzmożonej zachorowalności, ale również wzmianka o infekcjach, którą przeczytałam w książce „Rozwiń w sobie mózg Buddy”. Dr Hanson pisze: „Kiedy układ odpornościowy aktywuje się, aby zwalczyć jakąś infekcję albo alergen, do całego organizmu wysyła substancje chemiczne zwane cytokinami. Niestety, mogą one pozostawać w mózgu dłużej niż to potrzebne, prowadząc do obniżenia nastroju, a nawet depresji.” [Hanson, s.63] Stawka idzie w górę, nie da się ukryć. Nie mówimy tu już o zatkanym nosie, a o formie w jakiej jest mózg, najważniejszy narząd w ciele, kontrolujący działanie wszystkich układów. Utrzymywanie go w dobrej formie to fundament dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Stany zapalne, o których pisze autor, mogą być również wywołane przez alergeny. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak działają na nas nabiał i zboża, zawierające gluten. I być może, jeśli jest taka konieczność, podjąć kroki eliminujące je z diety.

Z punktu widzenia ajurwedy przeziębienie jest zaburzeniem doszy Vata i Kapha. Osłabiony przez Vatę ogień trawienny, czyli agni, wpływa na osłabienie całego organizmu, a do tego dochodzi kumulacja wilgoci i chłodu Kaphy. Przeiębienie gotowe. Pisałam już jak podkręcić ogień trawienny, zapraszam tu.

W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” przytoczę zalecenie dr. Lada na świetny środek zapobiegawczy, a zestawienie ajurwedyjskich sposobów na zwalczenie przeziębienia pojawi się wkrótce, obiecuję!

Dr Vasant Lad poleca codzienne zażywanie zioła amalaki, które jest najbogatszym naturalnym źródłem witaminy C. Nie należy suplementować go dodatkowo, jeśli już zażywa się triphalę. W triphali mamy już dawkę amalaki wraz z dwoma pozostałymi składnikami – haritaki i bibhitaki.

Poza działaniem przeciw przeziębieniowym i wzmacniającym, przypisuje się owocom amalaki działanie odmładzające. Jak podają David Frawley i Vasant Lad „oddziałuje na krew, kości, wątrobę i serce. Regeneruje oraz odżywia nowe tkanki i zwiększa ilość czerwonych ciałek krwi. Amalaki oczyszcza jamę ustną, wzmacnia zęby, odżywia kości oraz pobudza porost włosów i paznokci. Poprawia wzrok, hamuje krwawienie dziąseł oraz łagodzi stany zapalne żołądka i jelita grubego. (…) Poprawia apetyt, oczyszcza jelita i reguluje poziom cukru we krwi.” [Frawley, Lad, s.180] Nie da się ukryć, że lista jest długa. Przeciwwskazaniem dla zażywania amalaki, jakie podają autorzy, jest ostra biegunka i czerwonka.

Trzymaj się ciepło i nie daj się przeziębieniu!

 

Może zainteresuje Cię:

 

Ajurwedyjska pomoc na bezsenną niemoc

Trzy tattvy Yin Jogi

Jaki jest kolor zmartwienia?

Owsiany peeling-cud

Relacja z pierwszej edycji „Exclusive SPA & Yoga Retreat”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: