Książki poświęcone ajurwedzie – przegląd subiektywny

Spojrzałam ostatnio na półkę z książkami i nie mogę sobie przypomnieć, która z ajurwedyjskich pozycji zawitała do mnie jako pierwsza. W ciągu ostatnich kilku lat trochę się ich nazbierało. Postanowiłam przywołać kilka, które uważam za najbardziej godne polecenia.

Mój bezdyskusyjny numer jeden:

Dr Partap Chauhan, Ajurweda, jak dbać o siebie i być zdrowym Virgo, Warszawa, 2014

20191022_144721

Polecam tę książkę każdemu, kto coś tam słyszał, odwiedził parę blogów, śledzi facebookowe grupy, ale chciałby usystematyzować swoją wiedzę. To jest fantastyczna książka na początek, która da bardzo silne podstawy, pozwalające wziąć się za książki poświęcone konkretnym zagadnieniom ajurwedyjskim jak dietetyka, psychologia czy uroda.

Dr Chauhan ma dar przystępnego i klarownego przedstawiania teorii ajurwedyjskich. W pierwszej części po kolei przeprowadza nas przez takie zagadnienia teoretyczne jak: zdefiniowanie ajurwedy, zasady ajurwedy, konstytucja fizyczna i psychiczna, fizjologia, metabolizm i trawienie. Druga część książki jest poświęcona zagadnieniom praktycznym: styl życia, dieta, choroba, terapie i domowe leki. Przytacza również ajurwedyjskie  sposoby na kilkanaście najpowszechniejszych dolegliwości. Bardzo zachęcająca jest przystępność porad i proponowane zioła/przyprawy. Często kiedy sięgamy po książki poświęcone ajurwedzie zderzamy się z egzotycznymi produktami, które, wiadomo obecnie da się sprowadzić przez internet, ale w wielu przypadkach działa to zniechęcająco. Mam wrażenie, że siłą książki dr Chauhana jest pokazanie zastosowania zasad ajurwedy w zachodnich realiach życia.

Książka jest droga, ale warto ją kupić. Jeśli miałbyś przeczytać tylko jedną książkę poświęconą ajurwedzie, ja polecam właśnie tę.

Dr Vsant Lad,  Ayurveda. Księga domowych środków leczniczych, KOS, Katowice 2014

20191022_144709

Ta książka trafiła do mnie jako jedna z ostatnich. Trochę mi przypomina książkę dr. Chauhana. Tu też mamy ajurwedyjską teorię i praktykę, ale proporcje są zupełnie inne. Dr Lad skupia się przede wszystkim na praktyce, stąd też podtytuł: Księga domowych środków leczniczych. Kupiłam tę książkę kiedy byłam już po lekturze kilku innych i przyznaję, że przez część teoretyczną tylko się prześliznęłam, skupiając się na części praktycznej. Każdy zwolennik ajurwedyjskich metod dbania o zdrowie powinien mieć ją na półce. Nie jest to książka, którą czyta się od deski do deski, a raczej leksykon, do którego się sięga, szukając pomocy przy konkretnej dolegliwości.

Znowu dość drogo, no niestety, ale jeśli miałbyś zainwestować w dwie książki poświęcone ajurwedzie, to tę polecałabym jako drugą.

David Frawley, Subhash Ranade, Ajurweda medycyną natury, a-ajurweda.pl, Kraków, 2016

20191022_144657

Tu już mamy do czynienia z podręcznikiem akademickim – jak czytamy na okładce książka ta jest wykorzystywana jako podręcznik na dwuletnich kursach medycyny ajurwedyjskiej na uniwersytetach w Indiach i Europie. Jest lekturą obowiązkową na podyplomowych studiach ajurwedy dla lekarzy medycyny zachodniej. Ja lekarzem nie jestem, ale jak już  z sercem za coś się biorę to na sto procent, więc przestudiowałam tę książkę w trakcie trwania moich studiów podyplomowych, Ajurweda – holistyczna koncepcja zdrowia. Nie jest to lektura szczególnie łatwa i może zniechęcić. Moim zdanie nie ma sensu brać się za nią jeśli nie zgłębi się najpierw pozycji nr jeden niniejszego zestawienia. Uśmiecham się kartkując tę książkę i widząc swoje notatki na marginesach. Przeglądając ją, stwierdzam, że byłam naprawdę bardzo zdeterminowana! To nie jest lektura do poduszki. Jeśli po zapoznaniu się z książką dr Chauhana poczujesz niedosyt, to dobry tytuł do konkretnego poszerzenia wiedzy teoretycznej. Warto sięgnąć po tę książkę też ze względu ciekawe rozdziały poświęcone marmom czy diecie dla osób o dwóch dominujących doszach.

Melanie Sachs, Ajurweda a uroda. Jak być pięknym, a-ajurweda.pl, Kraków, 2016

20191022_144643

Tu już mamy do czynienia z pozycją ukierunkowaną na konkretną tematykę. Po wstępie teoretycznym mamy już pozycję typowo poradnikową. Znajdziemy tu zalecenia dietetyczne, zalecenia dotyczące stylu życia, terapie kolorem, zapachem, dzwiękiem, kamieniami szlachetnymi, zalecenia jak dbać o skórę i poszczególne części ciała, masaże i kuracje odmładzające. Dużo ciekawych informacji, przekazanych w jasny, konkretny sposób. Korzystając z tej książki zastąpiłam część drogeryjno-aptecznych kosmetyków, produktami spożywczymi 🙂 w myśl zasady: nie nakładaj na skórę czegoś, co nie nadawałoby się do zjedzenia (o tym tu i tu i tu i tu). Polecam.

Dr Scott Gerson, Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Program sattwiczny, a-ajurweda.pl, Kraków, 2017

20191022_144613

Jestem wielką wielbicielką ajurwedyjskiego stylu życia. Gdyby nie to, nie powstałby ten blog. Albo byłby o czymś zgoła innym. Ale jeśli chodzi o kuchnię ajurwedyjską, to jakoś nie bardzo mi po drodze. Miałam parokrotnie okazję próbować specjałów kuchni ajurwedyjskiej i nie jest to moja bajka. Wyjątek stanowi kiczeri i lassi. Mam jedną książkę kucharską, ale leży odłogiem.  Tę książkę kupiłam tylko dlatego, że w jednej z księgarni internetowych była duża promocja 🙂 To i użycie w tytule słów sattwa i ajurweda skłoniły mnie do zakupu. Spodziewałam się, że będzie się sprowadzała do przepisów i tu duże zaskoczenie. Na 365 stron przepisy zajmują stron 40. Doktor Gerson koncentruje się na przedstawieniu teorii ajurwedy, omówieniu ajurwedyjskiego spojrzenia na otyłość, zdefiniowaniu diety sattwicznej, podaje zalecenia dietetyczne, suplementację, masaże, aromaterapię i ćwiczenia przeznaczone dla poszczególnych konstytucji ajurwedyjskich. Myślę, że jeśli książka ta trafi w ręce osoby nie mającej większego pojęcia o ajurwedzie, ale będącej zdeterminowaną do zmiany stylu życia, nada się świetnie. Daje podstawy dla zrozumienia ajurwedy i konkretne kroki prowadzące do zmiany nawyków. Warto zerknąć.

Przed napisaniem tego tekstu postanowiłam, że książek będzie pięć. Na półce leży ich jeszcze kilka, niektóre pojawiły się już na blogu, więc trafiły do czytelni. Za jakiś czas przejrzę biblioteczkę i napiszę coś o tych, poświęconych jodze i mindfulness.

Do następnego razu !

Może zainteresuje Cię:

Ajurweda i joga a PMS

Ajurwedyjskie spojrzenie na wiosenne alergie

Joga w paru słowach

Anty-ama

Olej o poranku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: