Gwiezdny pył w procesie ustawicznej przemiany i jak o niego zadbać

Ani jedna komórka, z którą się urodziliśmy, nie istnieje w naszych ciałach dziś.

Pierwiastki, z których składa się skóra naszej dłoni i małżowina naszego ucha mogą pochodzić z rożnych gwiazd.

Z każdym wdechem do naszego ciała dostaje się 10 do potęgi 22 atomów, które wnikają do organów naszego ciała. Z każdym wydechem, na poziomie atomowym, wypuszczamy z ciała fragmenty mózgu, nerek, wątroby.

Dusza zamieszkuje ciało, będące w procesie ciągłej, nieprzerwanej transformacji.

To niecodzienne, a jakże inspirujące, spojrzenie na ciało przedstawia w swoim wystąpieniu Deepak Chopra w ramach TED talk. Nieustająca przemiana, ciało jako dzianie się, a nie byt. Proces, a nie materia. Doświadczenia zmysłowe, trawienie, myślenie, wydalanie, oddychanie, wszystkie te procesy sprawiają, że na poziomie atomowym dochodzi w ciele do ciągłych przemian. Zrozumienie tego, że ciało jest procesem, a nie formą stałą, inspiruje do aktywnego uczestniczenia w tym procesie przemiany.

Gwiazdy, pierwiastki, atomy, procesy. Może i brzmi to bardzo … dziwnie, niecodziennie, sama nie wiem jakiego słowa tutaj użyć, ale już działania, mające wpływ na nasz dobrostan, są bardzo przyziemne.

Sen

Jest niezwykle ważny. Często mówi się o śnie jako wytchnieniu dla mózgu, możliwości resetu. Ale tak naprawdę w trakcie snu proces odnowy i naprawy dotyczy całego organizmu.

Medytacja

Już od dłuższego czasu Zachód zachłystuje się mądrością Wschodu. I po swojemu się sprawom przygląda. Jest więc i szkiełko, i oko. Deepak Chopra przywołuje badania naukowe nad wpływem medytacji na wydzielanie enzymów kontrolujących starzenie komórkowe i zmiany w ekspresji genów. Badania te dowiodły, że już po czterech dniach medytacji w ciele zachodzą zmiany na poziomie genotypu. Geny odpowiadające za utrzymanie homeostazy w organizmie zostają aktywowane, natomiast te, które odpowiadają za reakcję zapalną w organizmie zostają wyciszone. Moja wiedza na temat genetyki jest, delikatnie rzecz ujmując, nikła, ale argument ten działa mimo wszystko na moją wyobraźnię. 

Ruch

Jakikolwiek, byleby był 🙂

Dobrostan emocjonalny

Układ limbiczny, to ta część mózgu, na którą oddziałują odczuwane przez nas emocje. Tak dobre jak i złe. I tak, jeśli odczuwamy radość, współczucie, uniesienie tzw. odpowiedź limbiczna uruchamia w naszym organizmie procesy naprawcze, samoregulacyjne,  podczas gdy strach, złość powodują zachwianie stanu homeostazy. I jeśli przyjmiemy za Deepakiem Choprą, że ciało nie jest  materią, a procesem ciągłej przemiany, wpływ emocji na ciało wydaje się oczywisty.

Dieta

Naturalna, nieprzetworzona dieta oparta na warzywach, oliwie i rybach. Nic dodać nic ująć 🙂

600 000 000 000 000 000 000, czyli 600 trylionów, z tylu komórek składa się nasz organizm. Większość z nich to mikrobiom, „ludzkich” komórek jest w nas tylko 10% 🙂  I wszystkie te komórki działają razem, tworząc ekosystem. Wszystkie wymienione przez dra. Choprę działania wpływają na ten ekosystem. Odpowiednią dietą „dokarmiamy” mikrobiom, sen, medytacja, emocje bezpośrenio przekładają się na zmiany zachodzące w genach, mikrobion i geny wpływają na siebie wzajemnie.

Piękne!

Wideo można znaleźć tu – YouTube.

 

Może zainteresuje Cię:

 

Związek z rozsądku, nie z miłości, czyli o trudnej relacji z asafetydą

Błogosławieni niedoinformowani

Anty-ama

Powięź – ciało emocjonalne

Nie przeszkadzać!

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: