Ajurweda zimą

Przyszła pora na ostatni wpis z cyklu ajurwedyjskich porad na dostosowanie się od zmieniających się pór roku. Każda z nich nacechowana jest właściwościami przynależnymi poszczególnym doszom i tym samym wpływającymi na ich wzrost. Podobne wzmaga podobne, a przeciwne równoważy. Ta uniwersalna zasada ajurwedy bez dwóch zdań sprawdzi się i tu. Przyjrzyjmy się więc zimie i sprawdźmy, co radzi ajurweda, by zima upłynęła nam w zdrowiu i spokoju.

Jaka jest zima? Zimna, mokra, a ciężkie śnieżne chmury na niebie wpływają na nasze poczucie ociężałości tak w umyśle, jak i ciele. Kapha w czystej postaci. Ale bywa też mroźna, sucha, wietrzna. I tu pojawia nam się Vata. Tak więc, w zależności od tego jaka zima zawita u nas w tym roku, będziemy balansować pomiędzy działaniami wyciszającymi Vatę i Kaphę. Zalecenia te są uniwersalne, ale szczególnie do serca powinny wziąć je sobie osoby, w których konstytucji dominuje dana dosza (prakriti) i te, u których dana dosza sieje aktualnie spustoszenie (vikriti).

W tej podróży po kolejnych porach roku towarzyszył nam od jej początku dr Vasant Lad. Więc po raz kolejny sięgniemy po jego rady.

Odpocznij

Są dwie wiadomości: dobra i zła.

Zacznijmy od dobrej – zimą możemy pospać dłużej. Wczesne wstawanie korzystne latem i jesienią, teraz nie jest już konieczne. Hurra! Pobudka koło 7.00 będzie w sam raz.

A teraz pora na złą – zimą zapominamy o popołudniowych drzemkach. Nasilają one doszę Kapha, nie są więc wskazane jeśli pogoda serwuje nam już Kaphę w naddatku.

Poruszaj się

Nie ma ajurwedy bez jogi. Nie ma jogi bez ajurwedy. Więc mimo, że szare, ciężkie niebo nie skłania do wyczynów na macie, mimo wszystko na nią wskakujemy. A co na tej macie pomoże pokonać zimową kaphiczną ociężałość? Rozgrzeją nas Powitania słońca, a po nich możemy przejść do takich asan jak Ryba, Szarańcza, Łuk, Łódź, Wielbłąd, Świeca, Stanie na głowie. Jak pisze dr Lad „asany te otwierają klatką piersiową, rozciągają plecy, oczyszczają zatoki i uwalniają zatory klatki piersiowej”[Lad, V. Ayurveda… s. 89]

Więcej o praktyce asan dla poszczególnych dosz tu – Vata, Pitta, Kapha.

Po asanach przychodzi pora na pacyfikujące Kaphę pranajamy i tu pomocne być może rozgrzewające i usprawniające krążenie oddychanie prawym nozdrzem. Wykonaj dziesięć wdechów i wydechów korzystając jedynie z prawego nozdrza. Lewe przymknij przyciskając do niego delikatnie palec serdeczny i mały lub zatkaj je kawałkiem waty.  Po pranajamach daj sobie chwilę na medytację, nie zrywaj się.

Więcej o pranayamach dla poszczególnych dosz tu – Vata, Pitta, Kapha.

Natłuść się

Ajurweda lubi oleje. I masaż ciepłym olejem jest stałym fragmentem codziennego rytuału, niezależnie od pory roku. Ale jeśli nadal się nie przekonałeś, to może właśnie zima będzie najlepszym momentem, żeby zacząć. Ciepły olej sezamowy złagodzi działanie dosz Vata i Kapha na nasz organizm, będzie więc korzystny niezależnie czy zmagamy się z zimą z gatunku suchych, bardzo mroźnych czy też śnieżno-mokrych. A po masażu olejem pora na ciepły prysznic. Zestaw masaż i prysznic ajurweda poleca szczególnie rano. Ale jeśli w twoim rozkładzie poranka nie ma na to szans, lepiej wieczorem, niż wcale. Wieczorem wcieramy go także w skórę głowy i stóp.

Pofolguj sobie

Wskazania dietetyczne na zimę, to głównie pacyfikowanie Kaphy. Pisałam o tym już w poście dotyczącym zaleceń dla osób o tej właśnie dominującej doszy. Jednak przy łagodzeniu Kapha należy być ostrożnym, żeby nie wyprowadzić z równowagi Vaty. Dr Lad poleca chleb pełnoziarnisty, warzywa gotowane na parze, gorącą zupę-krem z dużą ilością ghee i grzankami. Śniadania koniecznie na ciepło – sprawdzą się owsianki, jaglanki, kasza kukurydziana, tapioka. Nie brzmi to jak wielkie folgowanie… Więc przejdźmy do dobrych wieści. Według zaleceń ajurwedyjskich jedzenie mięsa powinniśmy ograniczać, ale jak już sobie na nie pozwalamy to właśnie zimą jego jedzenie jest dla nas najkorzystniejsze. Dr Lad poleca kurczaka lub indyka. A na popitkę czerwone wytrawne wino dla poprawy trawienia i krążenia.

Nie oddalaj się zbytnio 🙂

Kolejna porada dr Lada zasługuje na przytoczenie jej w całości. Oto ona: „Zima, kiedy niebo bywa zasłane chmurami oraz jest szaro, sprzyja przygnębieniu. Pomocne wtedy będzie przestrzeganie zaleceń dla ukojenia Kapha. Jeśli jest to możliwe, nie oddalaj się zbytnio od żony, męża, chłopaka czy dziewczyny. Kiedy na zewnątrz jest zimno i nie ma z kim spać, poczucie osamotnienia na pewno jest silniejsze. Bliska osoba pomaga zimą zachować dobre samopoczucie.” [Lad V. Ayurveda…, s. 91]

Trzymaj się ciepło 🙂

Może zainteresuje Cię:

Ajurweda wiosną

Ajurweda latem

Ajurweda jesienią

Pomarańczowy zapach Świąt

Świąteczne podarunki, odsłona pierwsza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: