Spokój umysłu i kochająca życzliwość

Spokój umysłu i kochająca życzliwość – czegóż chcieć więcej?

Kiedy słyszysz „wewnętrzny zasób”, o czym myślisz, co czujesz?

W praktyce jogi nidry według metody iRest (Integrative Restoration Yoga Nidra Meditation) dajemy sobie czas na spotkanie z wewnętrznym zasobem, który może być postrzegany jako schronienie, moc, dająca poczucie bezpieczeństwa, lekkości bycia, błogostanu. Wewnętrzny zasób jest z nami zawsze i wszędzie, jest dostępny niezależnie od okoliczności życiowych.

A jednak nie zawsze jest nam błogo i bezpiecznie. Dzieje się tak dlatego, że odcinamy się, pod wpływem stresu, pod wpływem podszeptów ego, od swojej wewnętrznej mocy, od źródła prawdy o nas samych. Praktyka medytacyjna, jaką jest między innymi joga nidra, pozwala nam dostrzec to bogactwo, które jest w nas. Czasem ta praktyka może sprowadzać się do jednego oddechu i intencji połączenia z wewnętrzną mocą.

Wewnętrzny zasób, dający poczucie niezachwianej stabilności, poczucia osadzenia z sobie jest dostępny zawsze. Ale jak to z zasobami bywa, wymaga odpowiedzialnego gospodarowania i uwagi.

Poniżej przytaczam za Tarą Bennett-Goleman dwie praktyki medytacyjne, które rozbudzą wewnętrzną moc, dając jednocześnie poczucie spokoju, akceptacji i dobrostanu.

Medytacja spokoju umysłu

Medytacja ta polega na cichym lub bezgłośnym powtarzaniu poniższej formuły przy jednoczesnej obserwacji tego, jak oddziałuje na nas, jakie ma dla nas znaczenie, jakie emocje i odczucia rodzi.

Obym przyjmował rzeczy takimi jakie są.

Jeśli umysł zaczyna odpływać, za każdym razem wracamy do formuły. Praktyka może trwać tyle, co jeden oddech lub kilka minut, zależnie od okoliczności. Przytoczona formuła jest jedynie przykładem, można dostosować ja do własnych potrzeb.

Medytacja kochającej życzliwości

W tej medytacji skupiamy się na rozbudzeniu w sobie uczucia miłości czy życzliwości do siebie, innych ludzi i wszystkich istot żywych. Oto kilka klasycznych formuł, które ponownie można zmieniać i dostosowywać, to tego, co podpowiada serce.

Tak jak ja chcę być uwolniony od cierpienia, tak niech wszystkie istoty będą uwolnione od cierpienia.

Medytację tę można rozszerzyć zaczynając od intencji kierowanych ku sobie:

Obym był wolny od cierpienia i od przyczyny cierpienia.

Obym miał dobre samopoczucie.

Obym miał ochronę i był bezpieczny.

Obym był szczęśliwy.

Następnie wypowiadamy te życzenia, kierując je ku wybranej osobie, którą kochamy, lubimy, lub która jest nam stosunkowo obojętna, a jednak z jakiegoś powodu pojawiła się w naszych myślach. Możemy też skierować te życzenia ku osobie, która sprawiła nam jakiś kłopot czy ból, o ile tylko czujemy się na to gotowi. Taka medytacja pozwoli uwolnić się od zadanego bólu, zadziała oczyszczająco.

Na koniec wysyłamy swoje dobre myśli w stronę wszystkich ludzi:

Oby wszystkie osoby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.

Oby wszystkie istoty miały ochronę i były bezpieczne.

Oby wszystkie istoty były szczęśliwe.

I trzecia możliwość – krótka formuła skierowana do wszystkich istot żywych.

Oby wszystkie istoty były bezpieczne, szczęśliwe, zdrowe, wolne od cierpienia. Oby wszystkie istoty były wyzwolone.

Obie te praktyki można stosować razem. Działają one na siebie równoważąco. Praktyka spokoju umysłu osłabia nasze przywiązanie do tego, aby rzeczy wyglądały w określony sposób.

Może zainteresuje Cię:

Refleksje nad miską ryżu

Medytacja w czasach zarazy

Trzy tattvy Yin Jogi

Relax, take it easy!

Błogosławieni niedoinformowani

2 odpowiedzi na “Spokój umysłu i kochająca życzliwość”

  1. Interesujący tekst, ale to zdanie: cyt.”Obym przyjmował rzeczy takimi jakie są.” mnie nie odpowiada. Gdyby ludzie stosowali się do takiej mantry nie byłoby żadnego postępu na Ziemi. Chyba, że coś nie tak rozumiem…

    Polubienie

    1. Alicja, dziękuję za komentarz. Dla mnie akceptacja wypływająca z tego zdania, odnosi się do tego, co dzieję sie w naszej głowie, dyskusji, dramatów, które tak lubi nasze ego. Akceptujemy, zamiast toczyć boje z własnymi myślami. Z takim wolnym od wewnętrznego szamotania się umysłem łatwiej dostrzegamy możliwości dla postępu, o którym piszesz. Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: