Joga dla Pitty

Zapracowana, zagoniona, działająca na najwyższych obrotach. W końcu, odhaczając kolejną pozycję na swojej długiej liście rzeczy do zrobienia, pojawia się na macie. Jak powinna praktykować, aby nie nakręcić się jeszcze bardziej? Co pomoże Picie wyciszyć nieco wewnętrzny ogień? A więc pora na drugi z cyklu wpisów, w których przyglądamy się praktyce jogi z punktu widzenia ajurwedy. Z Vatą praktykowaliśmy poprzednio. Dziś przyjrzymy się praktyce dla Pitty. Ponownie pozwolę sobie na zabieg stylistyczny nazywania „osoby, w której konstytucji przeważa dosza Pitta” po prostu Pittą, aby przyjemniej się czytało.

Ajurweda mówi wprost – praktyka asan jest nieodzowna dla zachowania zdrowia niezależnie od konstytucji. W czym Pittę wspomoże joga i jaka ta praktyka powinna być, żeby przynieść oczekiwany rezultat?

W przypadku Pitty praktyka powinna przede wszystkim kłaść nacisk na zrównoważenie wewnętrznego  żaru, który objawia na poziomie emocji i umysłu się jako rozdrażnienie, pobudzenie, nadmierna ambicja i krytycyzm. I właśnie z powodu ambicji, perfekcjonizmu i potrzeby poklasku, Pitty mogą być bardzo dobre pod względem technicznym w wykonywaniu asan, ale ryzykują przedobrzeniem i kontuzjami. A dodatkowo zadaniowe podejście do praktyki może sprawić, że jej  wymiar duchowy zejdzie na dość odległy plan.

Praktyka dla Pitty powinna być wyciszająca i relaksująca. Nawet jeśli w trakcie pojawią się bardziej wymagające asany, powinny być przeplatane asanami rozluźniającymi, pozwalającymi na „wyoddychanie” pojawiającego się stresu. W przypadku intensywnej praktyki, należy na koniec dać sobie czas na schłodzenie wygenerowanego żaru, praktykując wychładzające pranajamy czy wyciszające, uziemiające asany.

Równoważące dla Pitty są łagodnie wykonywane skłony, skręty kręgosłupa, pozycja świecy i pługu. Wystrzegać się należy stania na głowie, które nadmiernie wzmacnia Pittę.

W trakcie praktyki warto zwrócić uwagę na rozluźnienie obszaru środkowej części podbrzusza, jelita cienkiego i wątroby, czyli naturalnych siedzib Pitty w ciele. Pomocne tu będą pozycje eliminujące nadmiar Pitty jak Łuk, Ryba, Kobra i Łódka. Skręty w pozycji siedzącej również przyniosą ulgę, stymulując wątrobę i odtruwając ją z nadmiaru Pitty.

Reasumując, joga dla Pitty powinna być:

 • wychładzająca
 • relaksująca
 • uziemiająca
 • łagodna
 • nastawiona na empatię i wybaczenie

Polecane asany:

 • powitania księżyca
 • wszystkie pozycje siedzące ze skłonem w przód
 • skłony w pozycji stojącej na rozstawionych nogach
 • pozycje stojące otwierające biodra: drzewo, trójkąt, półksiężyc
 • skręty kręgosłupa
 • pozycje odwrócone: świeca, pozycja wodospadu
 • delikatne wygięcia do tyłu: kobra, łuk, ryba
 • savasana

[Frawley D. Joga i ajurweda, s. 194]

Może zainteresuje Cię:

Nie przeszkadzać!

Dobry początek dnia

Tu rządzi ona, Pitta!

Spokój umysłu i kochająca życzliwość

Cały ciężar świata, czyli ćwiczenia barków i szyi

2 odpowiedzi na “Joga dla Pitty”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: