Ajurwedyjskie spojrzenie na wiosenne alergie

Dawno, dawno temu myślałam, że na alergie uskarżają się osoby, które nie mają już naprawdę żadnych problemów zdrowotnych i wymyślają na siłę.

Po roku mieszkania z najcudowniejszym Kotem pod słońcem, przekonałam się, że alergia to nie wymysł. Zaczęło się od kota, teraz jestem uczulona głównie na wiosnę i wszystko, co się w tym cudnym okresie w przyrodzie dzieje.Próbowałam różnych sposobów, były tabletki, były sterydy do nosa, było nawet odczulanie, które znosiłam tak bardzo źle, że w końcu musiałam je przerwać. Końcem końców Kot trafił złoty los na loterii i już od paru lat pędzi żywot na wsi u moich Rodziców.

Wiosna pozostała 🙂 Już od jakiegoś czasu stosuję metody proponowane przez ajurwedę w walce z alergią i widzę, że jest lepiej. Tak czy siak, w najgorszych momentach i tak kończy się na tabletach, ale warto wspomagać się różnymi metodami. Mam nadzieję, że któraś z przytoczonych poniżej może ci pomóc.

Jak spojrzenie ajurwedyjskie to i dosze. Alergie są przez ajurwedę traktowane jako odpowiedź danej doszy na alergen. I dlatego też możemy wyróżnić alergie typu Vata, Pitta i Kapha. O skłonności do alergii danego typu decyduje przede wszystkim typ konstytucyjny. Tak więc osoba w typie Vata (prakriti) będzie miała z dużo większym prawdopodobieństwem alergię typu Vata. Jeśli jednak u takiej osoby zachwiana jest mocno w danym okresie dosza Kapha (vikriti), to też kaphiczne problemy, w tym potencjalnie alergie, się pojawią.

Wiosna to pora kiedy o Kaphę należy się zatroszczyć szczególnie. Po garść porad zapraszam tu. I to wiosną właśnie alergia wywołana reakcją Kaphy na alergeny daje nam się najbardziej we znaki. Czym sie objawia? Katarem, łzawiącymi oczami, przeziębieniem, kaszelem, stanem zapalnym zatok, astmą.

Jak sobie pomóc?

Jak to zwykle w przypdaku ajurwedy, zaczynamy od diety. O diecie regulującą Kaphę pisałam tu i tu. Dr Lad zwraca również uwagę na niełączenie pewnych produktów ze sobą. I tak unikamy łączenia owoców z nabiałem, wszelkiego mięsa z nabiałem, owoców i zbóż. Nie chodzi o całkowitą eliminację, a o niełączenie tych produktów w ramach jednego posiłku. [cf. Lad, Ayurveda, 144]

Jak pokazuje historia przeprowadzek mojego Kota, podstawą jest zapobieganie kontaktowi z alergenem. I tak, jeśli ma się luksus przesiedlenia Kota do kochających Rodziców, to z alergiami sezonowymi jest nieco trudniej. Tak się akurat składa, że wiosna anno domini 2020 jest wiosną spędzaną w domu. Ale jeśli jednak wychodzisz z psem albo przemykasz do sklepu po papier czy drożdże (mam nadzieję, że ten akapit czytany w 2021, będzie przywoływał jedynie mgliste wspomnienie tego dziwnego czasu epidemii), warto posmarować błony śluzowe nosa masłem klarowanym, dzięki czemu alergen nie ma bezpośredniego kontaktu z błoną śluzową. Próbowałam zeszłej wiosny i mam wrażenie, że rzeczywiście działało. Brzmi być może dziwnie, ale jak mam do wyboru masło klarowane albo sterydy w nosie, to wolę masło.

W trakcie nasilonych problemów z alergią warto przyjmować triphalę, suplement diety składający się z trzech sproszkowanych owoców. Każdy z nich korzystnie wpływa na jedną z dosz – amalaki reguluje doszę Pitta, haritaki Vatę, a bibhitaki Kaphę. Razem wzmacniaja organizm, korzystnie wpływając na układ pokarmowy.

Kichanie, utrudnione oddychanie, czyli typowe przyjemności związane z wiosenną alergią, można zminimalizować poprzez ćwiczenia oddechowe. I tak, zgadzam się, łatwo nie jest, cieknący nos, mokre oczy nie zachęcają, ale warto. Oddech ujjayi zwiększa odporność w związku z czym pomaga w walce z alergią. Mocno uciążliwe przy alergii, ale pomocne jest również oddychanie naprzemienne, anuloma viloma.

W przypadku alergii, jak każdej innej dolegliwości, warto zadbać o swój dobrostan emocjonalny i psychiczny. Pomocne może być skanowanie ciała, obserwacja oddechu, medytacja życzliwości czy spokojnego umysłu.

 

Może zainteresuje Cię:

 

Ajurweda w paru słowach

Ajurwedyjski taniec żywiołów

Ajurwedyjska Trójca – Vata, Pitta, Kapha

Książki poświęcone ajurwedzie – przegląd subiektywny

Ajurweda na przeziębienie

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: