Namaste!

Każdy kolejny dzień powoli odsłania przed nami tworzącą się na naszych oczach nową rzeczywistość. Drobiazg do drobiazgu, drobna zmiana do drobnej zmiany. Niektóre na lepsze (jak domowy wypiek bułek), niektóre na gorsze (jak Święta przez telefon czy  Skype’a). Ale nie da się ukryć, z każdym dniem jest troszkę inaczej.

Tak naprawdę po raz pierwszy odczułam te inność, kiedy witałam się z właścicielką mieszkania, które wynajmowałam na czas mojego marcowego pobytu w Holandii. Kiedy wyciągnęłam do niej ręką, odrobinę zmieszana powiedziała „Oh, you know, we are not supposed to…”. Oczywiście z uśmiechem jej przytaknęłam, ale w głowie pojawiła się myśl „wow, to się dzieje naprawdę!”. Kiedy, kilka dni później, żegnałam się z nią, w te pędy pakując się, co by zdążyć na ostatni samolot lecący do Polski, żegnałyśmy się pozdrowieniem „namaste”, a „wow, to się dzieje naprawdę!” towarzyszyło mi już po całości.

Jako że w mniej lub bardziej oficjalnych okolicznościach pozdrowienie to wraz z mudrą namaskar i skinieniem głowy rozpowszechnia się na całym świecie i ta forma powitania/pożegnania pewnie na długo z nami zostanie, warto wiedzieć o niej coś więcej.

Mamy więc postawę ciała, ustawienie dłoni i samo pozdrowienie.

Zacznijmy od warstwy wizualnej, bo to właśnie gest zastępuje nasze zachodnie uściśnięcie dłoni.

W tradycyjnym hinduskim powitaniu łączymy dłonie płasko wnętrzami do siebie, jak w geście modlitewnym. Wszystkie palce zwrócone do góry. Dłonie znajdują się na wysokości mostka, dochodzi to tego jeszcze pokłon. W wersji wyrażającej wyjątkowy szacunek, który chcemy okazać drugiej osobie pokłon jest głębszy, złączone dłonie wędrują wyżej w okolicę czoła (prawdopodobnie tu już wchodzimy na pandemicznie grząski grunt niehigienicznej bliskości dłoni i twarzy :), zostańmy więc przy wersji podstawowej).

Układ złączonych dłoni tworzy mudrę namaskar. Czasami spotkać się można również z nazwą anjali mudra, jak jednak wyczytałam w książce Swami Saradanandy Mudry. Sposób na zdrowie energię i równowagę są to dwa rożne układy. Pojawiło się słowo mudra, wiadomo więc, że wchodzimy na pole energii. I tak mudra ta ma działanie równoważące wszystkie energie, równoważy działanie prawej i lewej półkuli mózgowej, czyli umysłu racjonalnego i intuicyjnego. Poza tym obniża poziom stresu, pozwala skupić się na tym, co wewnątrz. I w trakcie kontaktu z drugim człowiekiem nie dość, że sami korzystamy z tych dobrodziejstw, to jeszcze przekazujemy to dobro dalej.

Warto jeszcze zaznaczyć, że sam gest na powitanie/pożegnanie to jedynie chwila. Kiedy chcemy w pełni wykorzystać terapeutyczne działanie tej konkretnej mudry możemy zastosować ją w trakcie medytacji, utrzymując ułożenie dłoni tak długo, aż nie zacznie sprawiać to dyskomfortu.

Ale wracając jeszcze do samego powitania, pięknie pisze o tym Thich Nhat Hanh w Sztuce komunikacji według Mistrza Zen: „Gdy unosisz ręce i łączysz dłonie, oddychaj uważnie. Twoje ręce tworzą formę kwiatu, pączka lotosu. […] Oddychając możesz cicho powiedzieć: Lotos dla ciebie. Przyszły Buddo. Gdy złożysz dłonie, powinieneś być skoncentrowany, by nie było to jedynie wykonywanie ruchów. Kwiat lotosu z twoich dłoni to ofiara dla osoby znajdującej się przed tobą. Gdy się kłaniasz dostrzegasz piękno w tej osobie.” [Thich Nhat Hanh, s. 42-43]

A teraz dodajmy do tego fonię 🙂

W trakcie mojego pożegnania z Rią w Utrechcie było to „Thank you!” Tradycyjne pozdrowienie na powitanie czy pożegnanie to „namaste” albo też „namaskar”. Tłumaczy się je dosłownie jako „pokłon tobie”, i interpretowane jest też jako „boskość we mnie kłania się boskości w tobie”, czy też „boskość we mnie dostrzega boskość w tobie”.

Ładne, prawda?

Namaste ♥

 

Może zainteresuje Cię:

 

Spokój umysłu i kochająca życzliwość

Blogowa prasówka w jednym miejscu – Bloglovin

Szałwia zamiast kanapki

Ajurwedyjski taniec żywiołów

 

2 odpowiedzi na “Namaste!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: