Pranajamy dla Pitty

Wewnętrzne wrzenie to nic miłego. Ani dla osoby w typie Pitta, ani dla jej otoczenia. Praktyka pranajamy jest w stanie spacyfikować Pittę, schłodzić, przynieść ukojenie. Ajurweda chętnie sięga po techniki prananjamy do regulacji poszczególnych dosz. Dlaczego? Bo są skuteczne.

W poprzednim wpisie pojawiły się pranajamy dedykowane Vacie. Nawet jeśli do odwiedzin na blogu i przeczytania tego wpisu skłoniła cię twoja konstytucja z przewagą Pitty, albo pittowy żar daje Ci się teraz akurat we znaki, to zachęcam cię do zerknięcia do poprzedniego wpisu. Ze względu na fakt, ze wszyscy żyjemy w świecie mocno Vatę zaburzającym, warto w praktykę pranajam włączyć też te, regulujące tę właśnie doszę. Vata nie przez przypadek nazywana jest Królową dosz. Jej nierównowaga burzy spokój wszystkich pozostałych.

Zanim pojawią się same techniki kilka słów wstępu. Mimo że już o tym pisałam, mam poczucie, że kilka informacji powinnam powtórzyć. Pranajamy dzielą się na takie, które mogą być wykonywane przez wszystkich, nie wymagają tym samym żadnych przygotowań, postów, itp. Są też takie, które na tyle intensywnie oddziałują na ciało energetyczne, że nie należy stosować ich bez uprzedniego przygotowania i najlepiej praktykować je pod okiem doświadczonego nauczyciela. Te które przywołuję w tym cyklu wpisów należą naturalnie do grupy pierwszej. Sama wykonuję je, w zależności od potrzeb. Pamiętaj jednak, że co dobre dla mnie, nie musi być dobre dla ciebie. Spróbuj, sprawdź, ale podejdź do praktyki z wyczuciem. Nic na siłę!

Nie przedłużając 🙂

Pranajamy dla Pitty w myśl podstawowej zasady ajurwedy „podobne wzmaga podobne, a przeciwne równoważy” to przede wszystkim pranajamy redukujące żar. Tak na poziomie ciała jak i umysłu. W celu uspokojenia Pitty najlepiej praktykować wieczorem i, w miarę możliwości, doraźnie, kiedy czujemy rozdrażnienie lub gorąco.

Oddech księżycowy

Usiądź wygodnie w wydłużonym, wyprostowanym kręgosłupem. Możesz siedzieć na macie, poduszce do medytacji lub krześle. Ułóż prawą dłoń w geście Vishnu mudra – kciuk, palec serdeczny i mały pozostają wyprostowane, to nimi będziesz przysłaniać nozdrza, palec wskazujący i środkowy pozostają zgięte i oparte na wnętrzu dłoni.

Kciukiem przymknij prawe nozdrze i wykonaj wdech lewym. Następnie przysłoń lewe nozdrze palcem serdecznym i małym, odsłoń prawe i wykonaj spokojny wydech.

Dawid Frawley zaleca początkującym praktykę, w której proporcje wdechu, zatrzymania powietrza i wydechu są równe. Praktykując w ten sposób dajemy sobie przestrzeń na oswojenie się z techniką i po czym powoli, stopniowo możemy wydłużać wydech, tak by ostatecznie był dwa razy dłuższy niż wdech. Po jakimś czasie, gdy ten rodzaj oddechu stanie się „wygodny”, można spróbować sekwencji w następującej proporcji : wdech 1, zatrzymanie po wdechu 2, wydech 2, zatrzymanie po wydechu 2. [cf. Frawley D., s. 223]

Oddech księżycowy aktywuje energię kobiecą, wychładzającą. Pobudza przepływ prany w kanale energetycznym zwanym idą. Doenergetyzowuje narządy znajdujące się po lewej stronie ciała. Wycisza umysł, pomaga w stanach niepokoju, napięcia nerwowego, bezsenności.

W trakcie wykonywania tej pranajamy pomocne jest wyobrażenie sobie, że w trakcie wdechu zasysa się powietrze jak przez słomkę.

Oddech naprzemienny jest najczęściej stosowaną przez ajurwedę pranajamą.

Szitali

Aby wykonać tę pranajamę zgodnie z wszelkimi instrukcjami trzeba wygrać w genetycznej loterii umiejętność zawijania języka w rurkę. Jeśli możesz, zrób to dodatkowo zwężając ją poprzez zaciśniecie warg wokół języka. Jeśli nie, nie przejmuj się tym i po prostu delikatnie rozchyl wargi. Wdech odbywa się przez usta, David Frawley porównuje ten wdech do zasysania wody. Efekt chłodzący natychmiastowy. Zatrzymaj powietrze tak długo jak jest to dla ciebie komfortowe, pamiętaj nie chcemy generować niepotrzebnego napięcia. Wydech nosem.

Właściwości wychładzające tego oddechu świetnie sprawdzają się w czasie upału, pomocne mogą być w przypadku gorączki, uderzeń gorąca. Można tez zastosować go w przypadku nadkwasoty czy nadciśnienia. Jednym słowem jest to doskonały regulator Pitty.

Sitkari

Technika bardzo podobna do tej opisanej powyżej. Różnice są dwie – w trakcie wdechu dodatkowo wydobywamy dźwięk „sii” i pomijamy element zatrzymania powietrza. Po wdechu od razu następuje wydech przez nos.

Oddech rozprzestrzeniający się

W książce „Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie” którą podpieram się przy tworzeniu tego cyklu wpisów,  David Frawley przedstawia różne rodzaje pranajamy, pozwalające działać z różnymi rodzajami prany. Bardzo serdecznie polecam tę książkę. Myślę, że ze wszystkich jakie przeczytałam, ta wniosła do mojej praktyki najwięcej.

Dla Pitty polecana jest praca z wjaną, która pomoże zredukować nadmierne ciepło i rozprzestrzenić skupioną w ciele energię.

To jedna z niewielu technik, którą lepiej wykonywać na stojąco. Biorąc głęboki oddech, rozłóż szeroko ręce. Wyobraź sobie, jak energia, która wypełnia twoje serce i płuca, rozprzestrzenia się na całe ciało i poza nie. W trakcie wydechu złóż dłonie na wysokości mostka, wyobrażając sobie jak energia wraca z powrotem do serca. David Frawley poleca wizualizować wjanę jako wirujące pomarańczowe koło, przekształcające się w rozliczne płomienie.

Technika ta leczy choroby układu krążenia i mięśniowo-szkieletowego. Łagodzi stres, dodaje energii, polepsza koordynację ruchów. I jest moją ulubioną 🙂

Może zainteresuje Cię:

Asany, czyli miejsce psa w tradycji jogi

Niewygodne pytania, a jedzenie pod znakiem uważności

Lekkostrawna dieta społecznościowa

Yin joga, a kwestia kota, czyli o czym powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz

Nigdy w życiu! (do czasu)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: