Wewnętrzny zasób

...przywołaj swój wewnętrzny zasób, być może jest to myśl o kimś, kogo kochasz, lub o kimś, kto kocha Ciebie… wspomnienie czy wyobrażenie jakiegoś miejsca…. może to być obraz… dźwięk… zapach, które wspierają twoje poczucie dobrostanu.

Przytoczony cytat pochodzi z początkowego fragmentu jednego ze skryptów jogi nidry wg. protokołu iRest. Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z joga nidrą iRest,  to przywołanie wewnętrznego zasobu chwyciło mnie za serce.  I nie puszcza 🙂

Czym jest wewnętrzny zasób?

To odczucie błogości,  dobrostanu osadzone w ciele, którego doświadczenie pozwala na odnalezienie spokoju, wewnętrznej siły, niezależnie od okoliczności życiowych. Wewnętrzny zasób jest narzędziem przywoływanym na początku i w trakcie praktyki iRest, jako że doświadczenia płynące z medytacji nie zawsze są przyjemne. Zagłębiamy się w siebie, napotykamy dawno zepchnięte w cień uczucia, emocje, myśli, wyobrażenia. Na światło dzienne wypływają obrazy, które mogą budzić niepokój. Dobrze mieć więc wtedy bezpieczną przystań, która jest dostępna zawsze i wszędzie.

Wewnętrzny zasób jest sprawą bardzo indywidualną. Jego najważniejszym wymiarem jest płynące z ciała odczucie, jednak odczuciu temu, zwłaszcza na początku towarzyszyć mogą obrazy, dźwięki, zapachy. Wewnętrzny zasób może wiązać się z konkretnym wspomnieniem, osobą, miejscem, symbolem czy archetypicznym obrazem. Początkowo, kiedy pragniemy przywołać wewnętrzny zasób warto odwołać się do jak największej ilości zmysłów. Dzięki temu, kiedy pojawi się sam obraz pociągnie za sobą kaskadę związanych z nim wrażeń zmysłowych, które z kolei wzmocnią poczucie osadzenia w ciele.

Przykłady wewnętrznego zasobu opisywane przez osoby praktykujące iRest są przeróżne:

  • promienie słońca na twarzy, kiedy wyleguję się na hamaku
  • wygrzewanie stóp przy kominku w towarzystwie ukochanej osoby
  • wtulanie się w ukochanego kota
  • otaczająca mnie miękka, pierzasta chmura
  • uogólnione przeświadczenie, że wszystko jest ok
  • obecność nadprzyrodzonego opiekuna
  • przepływająca przez ciało świetlista energia

Początkowo wewnętrzny zasób jest obrazem przywołanym z pamięci lub stworzonym w wyobraźni, który wiąże się w osadzonym w ciele doświadczeniem uczucia głębokiego spokoju i dobrostanu. Po pewnym czasie sam obraz może odejść, nie być już potrzebny jako nośnik odczucia płynącego z ciała. Wtedy, czerpiąc z wewnętrznego zasobu, odnosimy się do samego odczucia.

Na początku każdej praktyki poświęcamy czas na pogłębienie naszej relacji z wewnętrznym zasobem. Jak pisze twórca protokołu iRest, Richard Miller  „Początkowo wewnętrzny zasób jest odczuwany jako uczucie spokoju, osadzenia w sobie, dobrostanu, które przychodzi i odchodzi. Z czasem doświadczamy go jako niezmiennej, wiecznie obecnej właściwości, niezależnie od tego, co jeszcze jest obecne. W swojej ostatecznej formie wewnętrzny zasób jest doświadczany jako niezmienne, wieczne jestestwo.”

Być może czytając te słowa, masz już przed oczami obraz swojego zasobu. Jeśli tak się stało, pozwól sobie pobyć z nim chwilę, uplastycznić go, angażując różne zmysły i w pełni odczuć wszystkie wrażenia płynące z ciała.

Nie zniechęcaj się, jeśli hasło „wewnętrzny zasób” nie niesie za sobą żadnego namacalnego odczucia. Poszukiwanie wewnętrznego zasobu można porównać do wydeptywania ścieżki w lesie. Kiedy przechodzisz przez leśną polankę raz, prawdopodobnie po chwili twoje ślady stóp znikną z mchu. Ale jeśli przechodzisz tą samą drogą któryś raz z rzędu, ślady stóp są coraz bardziej widoczne.

Czy to „dreptanie i deptanie” ma sens? No cóż, z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że warto mieć taki wewnętrzny zasób w odwodzie. Na macie i poza nią.

Wiedz, że zawsze możesz wrócić do swojego wewnętrznego zasobu w każdej chwili, w trakcie praktyki iRest i w dowolnym momencie w ciągu dnia i nocy. Kiedykolwiek potrzebujesz poczuć się bezpiecznie i spokojnie.

 

Może zainteresuje Cię:

 

Ajurweda a terapia kolorem

Medytacja w czasach zarazy

Odchudzanie na słodko

Kawa kuchni pięciu przemian i jak to właściwie jest z tą kawą

Yin joga – pozwól sobie na odrobinę delikatności

 

2 odpowiedzi na “Wewnętrzny zasób”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: