Remanent video-książkowy, czyli parę poleceń

Może trochę wstyd się przyznać, ale na moim łóżku i wokół niego piętrzą się książki podobnie jak na zdjęciu powyżej.

Od ostatniego wpisu z polecankami trochę czasu już minęło, a kilka ciekawych książek/ kanałów video wpadło mi w oko. Więc dzisiaj trochę z jednej i drugiej kategorii.

Zacznijmy od kanałów

iRest Institute (kilk)

I tym razem nie YouTube a Vimeo. Bo tu właśnie znajduje się kanał iRest Institute. Pisałam już o tej formie medytacji prowadzonej, którą polecam z całego serca. A więc kilka słów teorii na temat jogi nidry metodą iRest można znaleźć tu, ale wiadomo jak to jest – idea medytacji, relaksacji, … (wstaw tu cokolwiek przychodzi Ci do głowy) jest interesująca, ale to sama praktyka ma prawdziwy sens i przynosi korzyści. Na tym kanale można znaleźć kilka bardzo przyjemnych praktyk oznaczonych jako Free Guided Meditation. Głównie po angielsku, ale ostatnio pojawiło się również coś po niemiecku.

Moje ulubiona praktyka z tego kanału to ta prowadzona przez Jamesa Reeves’a, mojego nauczyciela jogi nidry iRest. W prowadzonych przez niego medytacjach jest tyle delikatności, przestrzeni, oddechu. Nie inaczej jest w przypadku tej, zamieszczonej na kanale. Dla mnie to jak unoszenie się na pierzastej chmurce skąpanej w słońcu, tak właśnie czułam się w trakcie kursu nauczycielskiego i z radością wracam do tego w zaciszu własnego domu.

Praktyka jogi nidry metodą iRest po polsku? Zapraszam na prowadzone przeze mnie zającia indywidualne. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje.

 

Yoqi Yoga and Qigong (klik)

Ile tu jest dobra! Yin joga, qigong, automasaże, medytacje.

Trafiłam na ten kanał ze względu na yin jogę i już zostałam 🙂 Kiedy praktykuję lubię wiedzieć, co się dziej z moim ciałem i dlaczego dzieje się właśnie tak. Tego pewnie domaga się moja Pitta. I oczywiście, najlepiej byłoby wyjść całkowicie z głowy i po prostu poczuć i tak właśnie praktykuję sobie bez YouTuba, w ciszy albo z jakąś delikatną muzyką w tle. Ten kanał traktuję bardziej edukacyjne, bo prowadząca ma bogatą wiedzę na temat jogi zanurzonej w tradycji medycyny chińskiej – energii qi, meridianów, które to stymulowane są w trakcie praktyki yin jogi. Tak więc, jak chyba nigdzie indziej w YouTubowej jogosferze, leżąc rozciągnięta na macie, myślę sobie: o proszę, to ciekawe! Nawet jeśli arkana funkcjonowania meridianów i wpływ poszczególnych asan umiarkowanie Cię interesuje, to i tak warto zajrzeć. Praktyki są niezwykle przyjemne, przemyślane, filmowane w pięknych miejscach. Bardzo relaksujące.

O qigong (czy też czi kung, czikung, chi kung, chikung, czi-kung, chi-kung) nie wiem nic, tu zetknęłam się z tą formą ruchu po raz pierwszy. I tu, mimo, że głowa ciągnie mnie, żeby choć trochę pogooglować i liznąć teorii, świadomie postanowiłam darować sobie i po prostu podoświadczać bez zaplecza teoretycznego. Tak więc, przygotowując ten wpis, zatrzymałam się tylko na sprawdzeniu co z tą nazwą, jak widać opcji jest sporo 🙂 I tyle, więcej sprawdzać nie będę. Moje wrażenia – bardzo relaksujące, odświeżające i doengetyzowujące – najbardziej chyba lubię pobudzanie energii poprzez „oklepywanie”. Spróbuj!

No to pora na książki.

Ogólnoświatowy lock down, pozwolił mi przeczytać kilka książek z mojej biblioteczki. Zakupy książkowe należą do moich ulubionych. I jak tak czasami zaszaleję, to i książek przybywa, a czasu na ich czytanie nie bardzo. I tak czekają na swoją kolej. A każde kolejne zakupy wcale ich miejsca w kolejce nie przybliżają. Poza tym zwyczaj zaczynania kilku na raz wcale sprawy nie ułatwia.

Z tych, które już od dawna u mnie leżały i wreszcie doczekały się swojej kolejki, chciałabym w paru słowach polecić trzy.

Bob Stahl, Elisha Goldstein – Uważność. Trening redukcji stresu metodą mindfulness

Czy to jest najciekawsza książka o mindfulness jaką czytałam? Na pewno nie 🙂 Skąd zatem to polecenie? Otóż struktura tej książki, zawarte w niej ćwiczenia praktyki formalnej i nieformalnej odpowiadają 8 tygodniowemu treningowi redukcji stresu metodą mindfulness, w jakim uczestniczyłam w 2018 roku. Czy warto doświadczyć takiej pracy z uważnością w grupie? Pewnie! Jednak jeśli chciałbyś odbyć taką podróż na własną rękę, to myślę, że ta książka, może być bardzo pomocna. Jeśli chcesz tylko poczytać na ten temat, to znajdziesz dużo lepszych pozycji. Jeśli jednak chcesz doświadczyć, a nie wiesz od czego zacząć, wiesz, ze twój zapał jest z gatunku tych słomianych, to myślę, że ta książka, traktowana raczej jako „zeszyt ćwiczeń” a nie „podręcznik”, nada się świetnie. Jeśli jednak znasz już teorię, podstawowe praktyki formalne i  nieformalne, to nie znajdziesz tu niczego nowego.

Ajahn Brahm – Medytacja buddyjskiego mnicha. Życzliwość, która wraca

W Ajahnie Brahmie jest coś takiego, co sprawia, że jest mi ciepło na sercu. Ta sama dobra energia, która bije z jego wykładów i medytacji prowadzonych dostępnych na YouTube, jest też obecna w jego książkach. „Nie bądź po prostu uważny, bądź użyczliwiony” tak zatytułowany jest pierwszy rozdział. „Użyczliwienie jest przyczyną relaksu. Ono przynosi ukojenie dla ciała, umysłu i całego świata. Użyczliwienie umożliwia zajście procesu uzdrowienia. Nie bądź więc po prostu uważny, bądź użyczliwiony.” I o praktyce sztuki użyczliwienia jest właśnie ta książka.

Thich Nhat Hanh  – Sztuka komunikacji według Mistrza Zen

Bardzo piękna i pomocna książka. To jedna z tych, do których się wraca. I ja też na pewno wrócę do niej na blogu. Thich Nhat Hanh traktuje komunikację bardzo szeroko, od komunikacji z własnym ciałem, oddechem, umysłem, poprzez pełne miłości komunikowanie się z innymi, aż do wpływu komunikacji na całe społeczności. Myślę, że jest to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy. A następnie wcielić w życie nauki z niej płynące. Szczerze, nie jestem w stanie nawet wyobrazić sobie rewolucji, jaka dokonałaby się w świecie!

Może zainteresuje Cię:

 

Książki poświęcone jodze – przegląd subiektywny

YouTube na macie

Pranajamy, czyli dlaczego warto czasem sobie pooddychać

Yin joga – pozwól sobie na odrobinę delikatności

Migrena – spojrzenie ajurwedyjskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: