Najżarliwsze pragnienie serca

Wyobraź sobie, że będąc u kresu życia, patrzysz wstecz. Co chciałbyś zobaczyć? Jakie to życie miałoby być, żebyś miał poczucie, że miało sens?

W praktyce jogi nidry iRest zanim przejdziemy do bycia ze swoim ciałem, oddechem, uczuciami, emocjami, przekonaniami, aż po doświadczenie świadomości samego bycia, zaczynamy od przywołania swojej Sankalpy.

Sankalpa to słowo pochodzące z sanskrytu. Składa się z dwóch członów: san – zrodzony z serca, kalpa – ukazujący się z biegiem czasu. Sankalpę można by porównać do wewnętrznego kompasu, pomagającego znaleźć odpowiedni kierunek i pozostać na obranym kursie. Jest to motywacja, prowadząca przez życie, nadająca mu jakość, sens.

Jej odwrotnością jest Vikalpa – vi – oddzielać, odłączać, kalpa – ukazujący się z biegiem czasu. Vikalpa jest tym, co sprawia, że zbaczamy z obranego kursu.

W tradycji jogi Sankalpa może być rozumiana jako rodzaj przysięgi składanej samemu sobie czy też intencji, którą wnosimy do praktyki. W przypadku jogi nidry w wielu jej tradycjach/szkołach sankalpa przywoływana jest na początku i na końcu praktyki. Nie inaczej jest w przypadku jogi nidry iRest. Twórca protokołu iRest, Richard Miller, podzielił Sankalpę na trzy składowe – pragnienie serca, intencję i wewnętrzny zasób.

Dziś zapraszam Cię do przyjrzenia się koncepcji pragnienia serca, czy też misji życiowej. To duży kaliber, nie da się ukryć i, jak sama nazwa Sankalpy wskazuje, nie jest to coś, co pojawia się na zawołanie. Może zająć dni, miesiące czy całe lata zanim odkryje się to najgłębsze pragnienie serca. Nie oznacza to jednak, że nie warto poświęcić na to czasu, czy nie na tym właśnie polega życie?

To pragnienie serca w sanskrycie nazywane jest dharmą. Twoje najżarliwsze pragnienie przekute w działanie, będące w harmonii z całym wszechświatem. Można dharmę uznać za misję, z którą zostaliśmy powołani do życia. Richard Miller w następujący sposób mówi o pragnieniu serca: „Postrzegam pragnienie serca jako wywodzące się z siły życiowej, ożywiającej każdą komórkę ciała i dojrzewające w ciągu życia. To wrodzone pragnienie naszej duszy, powołanie, życiowa filozofia, wartości, którymi kierujemy się w życiu. To życie żyjące poprzez ciebie, motywujące cię do osiągnięcia najwyższego celu.”

Przykładami pragnienia serca może być:

  • Ufam życiu, kocham życie
  • Kocham siebie i świat, który mnie otacza
  • Jestem autentyczny w swoich działaniach
  • Moje myśli, słowa i działania są dyktowane przez współczucie i życzliwość
  • Jestem zdrowy

Jak widać, tak jak miało to miejsce w przypadku intencji, pragnienie serca wyrażone jest w czasie teraźniejszym. Ważne jest żeby nie tworzyć przepaści między sobą a pragnieniem serca. Sformułowanie go w czasie przyszłym dałoby podświadomości przekaz, że nasze pragnienie jest odległe, nierzeczywiste, nierealizowalne. Dla naszej podświadomości wszystko dzieje się teraz. To może stawiać pewne wyzwanie przed umysłem, ale serce to czuje. Myślę, że można tego doświadczyć najlepiej w trakcie praktyki, w trakcie której Sankalpę przywołuje się na początku i na końcu, kiedy to jest się w stanie bardzo głębokiego relaksu. Umysł jest wyciszony, doświadcza się otwartości. Pragnienie serca wraca do nas, być może pod dokładnie tą sama postacią, być może nieco zmienione przez to, czego doświadczyliśmy w trakcie praktyki.

Próba usłyszenia głosu serca, wsłuchania się w jego najżarliwsze pragnienie może onieśmielać. Nie należy się zrażać, kiedy niczego się nie słyszy ani kiedy harmider jest taki, że nic z niego nie wynika. Sankalpa – zrodzony z serca, ukazujący się z biegiem czasu. Daj sobie ten czas, niech sankalpa kiełkuje spokojnie, we własnym tempie. Dbaj o nią. Poświęć jej czas. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak się za to zabrać.

Wyobraź sobie, że, całe lata od chwili obecnej, jesteś u kresu życia.

Kiedy patrzysz na swoje życie, co widzisz?

Jakie wspomnienia przywołują uśmiech na twarzy?

Co było naprawdę ważne?

Za co czujesz wdzięczność?

Co chciałbyś zmienić?

Co sprawia, że warto było przeżyć to życie?

Co powiedziałbyś młodszemu sobie, sobie w wieku w jakim jesteś teraz?

 

Namaste!

 

Może zainteresuje Cię:

 

Medytacja w czasach zarazy

Kawa kuchni pięciu przemian i jak to właściwie jest z tą kawą

Różne ścieżki na szczyt – joga nie tylko na macie

Książki poświęcone ajurwedzie – przegląd subiektywny

GTD – getting things done i z głowy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: