Dosze rządzące snami

Negatywne myślenie, samotność, izolacja, zamartwianie się, lęk. Roku Pańskiego 2020 jest to zestaw, z którym zmaga się ogromna rzesza ludzi. Jak wpływa na jakość snu i marzenia senne?

Przytoczony zestaw to główna przyczyna koszmarów sennych, które pociągają za sobą nieuchronnie pogorszenie jakości snu i poczucie niewyspania. Żyjemy w ogromnym tempie, w świecie, który pokazał nam, że jest dużo bardziej nieprzewidywalny, niż byśmy się tego spodziewali. Jakby źródeł stresu było mało, serwujemy sobie budzącą w nas napięcie rozrywkę pod postacią pełnych przemocy filmów czy gier, i wzmagamy własne poczucie zagrożenia i niemocy śledząc doniesienia prasowe z najdalszych zakątków świata.

A potem kładziemy się spać. I wszystko to, czym karmiliśmy się za dnia wypływa na powierzchnię.

Jednak nie tylko sfera psychiczna wpływa na to jak nieprzyjemnie może nam noc upłynąć. Każdy chyba doświadczył tego jak późne ciężkostrawne kolacje mogą dać się we znaki. Do innych przyczyn fizycznych zaliczyć można problemy z migdałkami, bezdech we śnie. Jak pisze dr Vasant Lad koszmary senne występują przy niedotlenieniu mózgu – braku tlenu i prany. Dlatego też tak ważne jest wietrzenie pokoju przed snem.

Co ciekawe koszmary senne mogą być źródłem wiedzy dla diagnozowania zaburzenia energii biologicznych występujących w ciele, czyli dosz, Vaty, Pitty i Kaphy. Warto więc przyjrzeć się obrazom pojawiającym się w snach.

Jakie wątki przewijają się w poszczególnych typach snów?

Sny typu Vata

Jak na energię ruchu przystało sny typu Vata są pełne aktywności i ruchu. Jest ich tak dużo, że często nie są zapamiętywane. Pozostaje po nich jednak uczucie przerażenia, lęku, niepokoju. W sferze fabularnej pojawiają się ucieczki, latanie, skakanie, spadanie, ale również bycie w zamknięciu.

Sny typu Pitta

Pitta – jej żywiołem jest ogień. I też często motyw ognia, wojny, przemocy, agresji pojawia się w snach osoby w typie Pitta, lub takiej, u której dosza ta uległa wzrostowi (o różnicy między konstytucją urodzeniową, prakriti a zaburzeniem, vikriti, możesz przeczytać tu). Nie musi być jednak tak dramatycznie. Jeśli doświadczyłeś kiedyś mąk oblewania egzaminów we śnie, był to sen typu Pitta.

Sny typu Kapha

Sny w typie Kapha są przeważnie spokojne i łagodne. Po prostu przyjemne. Jednak dziś o koszmarach, więc jak już te przykre sny u Kaphy się pojawią dotyczą wody, męczącego pływania, topienia się i patrzenie na swoje martwe ciało.

Tak więc przyglądając się swoim snom, można zobaczyć czy na którymś z poziomów nie pojawia się zachwianie równowagi. Ajurweda podchodzi do kwestii zdrowia i choroby w dużo bardziej subtelny sposób niż medycyna zachodnia. To co ajurweda postrzega jako objaw choroby, przez medycynę zachodnią w ogóle nie jest brane pod uwagę jako jakikolwiek wskaźnik. Tymczasem zaburzenie objawiające się na tak subtelnym poziomie jak marzenia senne może być impulsem do przyjrzenia się swoim nawykom i podjęcia działania w celu przywrócenia równowagi.

Na blogu znajdziesz posty dotyczące zaleceń dla poszczególnych dosz (V, P, K).

Pomocna może okazać się praktyka asan (V,P,K) czy ćwiczenia oddechowe (V, P, K).

Więcej na temat snu, a dokładnie ajurwedyjskich sposobów na bezsenność znajdziesz tu.

Być może zainteresuję Cię również ten wpis.

Namaste!

Może zainteresuje Cię:

Ajurweda a terapia kolorem

Trzy tattvy Yin Jogi

Lekkostrawna dieta społecznościowa

Dziura w całym, czyli enjoy the silence

Najżarliwsze pragnienie serca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: