Mudry a żywioły i dosze

Mudry wywodzą się z tradycji jogi i ajurwedy. A jeśli joga i ajurweda to i żywioły. I tym razem właśnie o tym, jak teoria pięciu żywiołów, leżąca u podstawy ajurwedy, znajduje swoje przełożenie w teorii i praktyce mudr. Żeby uniknąć niepotrzebnych powtórzeń, zapraszam Cię do zapoznania się z teorią pięciu żywiołów, o której pisałam tu.

Wedle tradycji wedyjskiej popartej kilkoma tysiącami lat obserwacji tego, jak mudry oddziałują na bardzo subtelnym energetycznym poziomie na ciało, emocje i umysł, każdemu z palców przypisano jeden z żywiołów. I tak kciukowi odpowiada żywioł ognia, palec wskazujący to żywioł powietrza, palec środkowy to eter, palec serdeczny ziemia, a mały woda.

Teoria, teorią, ale co to właściwie oznacza? Każda z mudr, poprzez właściwe dla siebie ułożenie palców ma specyficzny wpływ na ciało i psychikę właśnie ze względu na to, który żywioł jest w jej trakcie stymulowany – stabilizowany, pobudzany lub wyciszany. Mudry mogą wyglądać bardzo różnie – być wykonywane symetrycznie obiema dłońmi, każda z dłoni może wykonywać inny gest, lub dłonie mogą być połączone, jednak najczęściej mudrę tworzy połączenie kciuka, reprezentującego żywioł ognia z palcem lub palcami odpowiadającym innym żywiołom.

Dany żywioł jest stabilizowany kiedy kciuk dotyka koniuszka danego palca.

Efekt wyciszający dany żywioł przynoszą mudry, w których kciuk dociska zewnętrzną cześć palca – na wysokości paznokcia lub kłykcia.

Efekt odwrotny przyniesie dociśnięcie kciuka do nasady danego palca.

Jestem pewna, że na tym etapie, kiedy pojawiły się już żywioły i różnorakie ich stymulowanie, pojawiła się w twojej głowie myśl – w takim razie praktyka mudr z pewnością ma wpływ na dosze! No pewnie, że ma 🙂  

A więc parę słów przypomnienia. Dosze, czyli energie biologiczne zamieszkujące w ciałach istot żywych, jak wszystko, co nas otacza stworzone jest z połączenia żywiołów. I tak:

Vata – połączenie żywiołu powietrza i eteru

Pitta – żywioł ognia z domieszką żywiołu wody

Kapha – żywioł wody i ziemi

Po więcej informacji na temat poszczególnych dosz, zapraszam cię do odnośników, a teraz wracamy do wpływu mudr na dosze.

Vata – jak pisałam wyżej palce wskazujący i środkowy odpowiadają odpowiednio żywiołowi powietrza i eteru. To one zwykle są angażowane by działać wyciszająco lub równoważąco na żywioł eteru i powietrza w przypadku praktyki mudr pomagających przy zaburzeniach doszy Vata.  Praktyce powinno towarzyszyć wyciszenie, uziemienie, najlepiej wykonywać je w pozycji siedzącej lub leżącej.

Pitta – tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo,  jak ustaliliśmy, żywiołowi ognia  odpowiada kciuk i tak angażowany w większości mudr. Tak więc w przypadku mudr praktykowanych z intencją równoważenia Pitty skupiamy się nie tyle na angażowaniu konkretnych palców, jak w pozostałych dwóch przypadkach, ale na sposobie ucisku kciuka na pozostałe palce czy części dłoni, albo docisk kciuka do kciuka.

Kapha – w przypadku chęci zrównoważenia tej doszy angażujemy palec serdeczny (ziemia) i mały (woda). I jak to w przypadku Kaphy – im więcej ruchu tym lepiej. Tak więc najwięcej korzyści z mudr równoważących tę doszę osiągniemy wykonując je w trakcie spaceru czy podczas praktyki jogi.

Przy okazji tego wpisu polecam serdecznie książkę Swami Saradanandy Mudry, sposób na zdrowie, energie i równowagę, z której skorzystałam przygotowując ten wpis.

Namaste!

Może zainteresuje Cię:

Mudry – joga dłoni

Różne ścieżki na szczyt – joga nie tylko na macie

Kawa kuchni pięciu przemian i jak to właściwie jest z tą kawą

Wdech i pełne zanurzenie, czyli skanowanie ciała w duchu mindfulness

Czy leci z nami pilot?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: