Czin mudra/dźńana mudra

Długo zastanawiałam się, która z mudr powinna pojawić się jako pierwsza. Zdecydowałam postawić na klasykę – chyba najczęściej pojawiającą się mudrę w praktyce hatha jogi, towarzyszkę medytacji i ćwiczeń oddechowych. W dwóch wariantach.

Sposób wykonania

Mudrę czin uzyskujemy łącząc koniuszki kciuka i palca wskazującego. Inny wariant zakłada dociśnięcie palca wskazującego do pierwszego przegubu kciuka. Mudrę wykonujemy zazwyczaj na siedząco, opierając wierzchy dłoni na udach bądź kolanach. Otwarcie dłoni ku górze otwiera nas tym samym na przyjęcie nowej energii. Jeśli złączymy palce w taki sam sposób, ale zwrócimy dłonie ku dołowi, mudra będzie miała działanie bardziej uziemiające i w przypadku akurat tego wariantu mówimy już o innej mudrze zwanej dźńana mudrą. I jedna, i druga wersja są zazwyczaj wykonywane symetrycznie, czyli obie dłonie ułożone są w ten sam sposób. Czasem jednak łączy się je i tak, jedna dłoń skierowana jest w górę a druga w dół. Czerpiemy tym samym energię z wyższego źródła, pozostając osadzonym na ziemi.

Symbolika

Słowo czin w sanskrycie oznacza nieograniczoną świadomość. Słowo dźńana oznacza wiedzę. Wykonując te mudrę stykamy ze sobą kciuk, symbolizujący wyższą świadomość, Brahman i palec wskazujący, który z kolei symbolizuje świadomość indywidualną, Atman. Tym samym dusza indywidualna łączy się z duszą uniwersalną, wraca do źródła.  A to połączenie jest ostatecznym celem jogi.

Oddziaływanie na ciało i psychikę

Obie mudry uznawane są za remedium na problemy związane z napięciem psychicznym, natłokiem myśli, bezsennością. Oczyszczają umysł, tym samym poprawiają pamięć i koncentrację. Regulują ciśnienie krwi i polepszają ukrwienie mózgu. Wyciszają, dają poczucie harmonii z otaczającym światem. Palec wskazujący związany jest z czakrą serca – anahatą. Praktykując tę mudrę zyskujemy większą łączność ze swoim sercem, większą otwartość, empatię.

Z punktu widzenia ajurwedy, harmonizuje żywioł powietrza, tym samym pacyfikując dosze Vata. Więcej o związku mudr z żywiołami i doszami pisałam tu, zapraszam.

Na podstawie:

Mudry, sposób na zdrowie, energie i równowagę, Swami Saradanada

Mudras. Yoga in your hands, Gertrud Hirschi

Może zainteresuje Cię:

Ajurweda a terapia kolorem

Yin joga, a kwestia kota, czyli o czym powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz

Klapnij sobie na podłodze

Remanent video-książkowy, czyli parę poleceń

Od przeziębienia do depresji? I o amalaki słów kilka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: