Apana mudra

Mudry, odsłona druga. W poprzedniej przyglądaliśmy się czin mudrze i dźńana mudrze. Teraz pora na mudrę bardzo kobiecą, regulującą cykle, łagodzącą PMS, bóle menstruacyjne i porodowe. Przyda się również na okołojesienno-zimowe chłody – przypisuje się jej działanie wzmacniające odporność.

Sposób wykonania

Mudrę apana uzyskujemy łącząc koniuszki kciuka, palca środkowego i serdecznego. Palec wskazujący i mały pozostają wyprostowane. Mudrę wykonujemy zazwyczaj na siedząco, opierając wierzchy dłoni na udach bądź kolanach, jednak nie jest to konieczne. Można włączyć ja również do praktyki asan, zwłaszcza w bardziej statycznych stylach jogi, jakim jest na przykład joga yin. Lubię połączyć ją zwłaszcza z pozycją dziecka.

Otwarcie dłoni ku górze otwiera nas na przyjęcie nowej energii. Jeśli złączymy palce w taki sam sposób, ale zwrócimy dłonie ku dołowi, mudra będzie miała działanie bardziej uziemiające. Mudra ta należy do mudr symetrycznych, czyli obie dłonie ułożone są w ten sam sposób.

Symbolika

Słowo apana pochodzące z sanskrytu odnosi się do jednego z przejawów prany, apany właśnie, która to jest energią ruchu ku dołowi. Wedle tradycji ajurwedy i jogi energia ta pozwala na pozbycie się z ciała zbędnych produktów przemiany materii, jak również krwi menstruacyjnej. Eliminacja, o której mowa, ma również bardziej subtelny charakter, kiedy mowa o wyrzuceniu z siebie skumulowanych emocji.

Apana mudra zaliczana jest do mudr ziemi. O relacji – mudra – żywioł – dosza możesz przeczytać więcej tutaj.  Wracając do żywiołu ziemi i jego wymiaru symbolicznego, ziemia reprezentuje stabilność, poczucie bezpieczeństwa, zakorzenienie w tu i teraz. 

Oddziaływanie na ciało i psychikę

Mudrze tej przypisuje się właściwości oczyszczające, eliminujące toksyny tak na poziomie ciała jak i emocji, psychiki. Działa regeneracyjne na wątrobę, co z kolei pomaga złagodzić rozdrażnienie czy złość, przekłada się na poczucie osadzenia w sobie, harmonii.

Należy do mudr ziemi, wspiera tym samym doszę Kapha, która w tradycji ajurwedy bierze swoje źródło z połączenia ziemi i wody. Kapha jest wsparciem, stabilizatorem dla Vaty i Pitty, bez Kaphy pozostałe dosze straciłyby punkt oparcia, zakorzenienia. Jednak co za dużo, to nie zdrowo i nie inaczej jest w przypadku Kaphy. Nadmiar Kaphy przekłada się na nadwagę, ciągłe uczucie senności, umysłowego letargu. 

Może zainteresuje Cię:

Yin joga, czyli o trudach leżenia

Rest – Integrative Restoration Yoga Nidra Meditation

Dosze rządzące snami

Jesienne przyjemności

Kawa kuchni pięciu przemian i jak to właściwie jest z tą kawą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: