Książki poświęcone jodze – odsłona druga

Odsłona pierwsza pojawiła się już jakiś czas temu, a że nadal cieszy się poczytnością, postanowiłam przejrzeć półki i tym samym zrobić drugie podejście do tematu. W części pierwszej pojawiły się książki, po które sięgam najczęściej, lub takie, które mają dla mnie wartość sentymentalną. A co tym razem?

Zapraszam!

Danielle Collins, Joga twarzy, Czarna owca, Warszawa 2020

Na pierwszy ogień idzie książka najświeższa tak w mojej biblioteczce, jak i na rynku wydawniczym. Ukazała się w listopadzie 2020, u mnie zjawiła się z początkiem grudnia i od tego czasu codziennie praktykuję jogę twarzy. Jestem bardzo ciekawa rezultatów! Zrobiłam sobie zdjęcie na samym początku, planuję robić kolejne po każdym miesiącu praktyki. Obiecam sobie, że przyjrzę się im dopiero po 6 miesiącach. Oby zapału nie zabrakło! Zdecydowałam się na zakup książki w dużej mierze ze względu na… klęskę urodzaju. Na YouTube jest taka masa tych ćwiczeń, w przeciągu ostatnich kilku lat pojawiło się cale mnóstwo różnej maści ekspertów od jogi twarzy. Naturalnie są warte uwagi kanały, ale właśnie ta mnogość propozycji bardzo mnie rozpraszała i końcem końców nic z tego nie było.

Jest więc książka. Minimalistyczna, estetyczna, przejrzysta.

Poza samymi ćwiczeniami i technikami auto-masażu twarzy mamy tu wskazówki pielęgnacyjne, trochę wskazówek dietetycznych, dos and don’ts promiennego wyglądu. Szczerze powiedziawszy, nic specjalnie odkrywczego, ale wydaje mi się, że każdy, kto zdecyduje się na zakup książki, zrobi to ze względu na ćwiczenia właśnie. Kiedy piszę ten wpis, jestem już po miesiącu regularnej praktyki i jestem zadowolona. Książka jest podzielona na następujące rozdziały – Joga twarzy a ty – tu znajdziemy ćwiczenia ogólne, a następnie mamy – Czoło, Oczy, Policzki, Usta, Szczęka, Szyja. W ciągu tego pierwszego miesiąca robiłam co drugi dzień wszystkie ćwiczenia z części ogólnej, przeplatając je z ćwiczeniami z rozdziałów dedykowanych poszczególnym partiom twarzy. Uważam że ten układ jest bardzo przejrzysty, prawdopodobnie wkrótce ćwiczenia będą mi już na tyle dobrze znane, że zacznę je sobie intuicyjnie łączyć.

Każde ćwiczenie opatrzone jest zdjęciem, zawiera instrukcję wykonania, opisuje korzyści, autorka dodaje do każdego z nich również „Najważniejszą wskazówkę”.

Jeśli nie w pełni to wybrzmiało do tej pory – polecam!

Strona Danielle Collins, gdzie możesz znaleźć przykładowe ćwiczenia – tu

Coco Berlin, Pussy joga, Galaktyka, Łódź, 2020

To jedna z tych książek, której nie ma sensu przeczytać i odłożyć na półkę, nie zrobiwszy zawartej w niej ćwiczeń. Wiem, bo sama tak zrobiłam. Ćwiczenia przeplatają się z teorią i uznałam, że najpierw całą przeczytam, a ćwiczenia będę robić później. I tak po przeczytaniu musiało minąć parę dobrych miesięcy, żebym do niej wróciła. I bardzo się cieszę, bo warto było.

O co chodzi z pussy jogą? Chodzi o trening mięśni dna miednicy, a jak czytamy w podtytule jest to ” twój sposób na zmysłowość, pewność siebie i dobry seks”. To co podoba mi się w tej książce to otwartość autorki, jej ciepło i brak skrępowania w podejściu do tematu. Już samo wychwalanie z moje strony „normalnego” podejścia świadczy chyba najlepiej o tym, że niestety temat nadal jest obłożony całymi wiekami tabu. Fajnie, że jest taka przebojowa kobieta jak Coco, która z taka gracją nad dobrostanem pussy się pochyla.

Poza już wspomnianą, przejrzyście wyłożoną teorią, mamy tu ćwiczenia oddechowe, relaksacje, medytacje, asany jogi, różnego rodzaju ćwiczenia aktywizujące miednicę. Niektóre wymagające poświęcenia trochę czasu i odpowiedniego miejsca, inne nadają się do wykonania nawet w kolejce w sklepie.

Jeśli masz ochotę sprawdzić na czym polegają ćwiczenia, możesz rzucić okiem na stronę Coco Beriln (tu).

Jeśli miałabym się do czegokolwiek przyczepić, to w moim odczuciu jest w książce trochę za pstrokato. Tytuły i śródtytuły fioletowe, najważniejsze informacje w łososiowym kolorku, opinie kobiet stosujących metodę Coco w kolorowych kółkach z boku strony, same strony z beżową obwódką, a do tego jeszcze kolorowe obrazki ilustrujące poszczególne ćwiczenia. Do mnie bardziej przemawia estetyka Jogi twarzy, ale wszystko to kwestia gustu. Sprawdziłam czy to fantazja naszego, polskiego wydawcy, ale nie, wersja niemiecka wygląda tak samo 🙂

Swami Saradananda, Mudry. Sposób na zdrowie, energię i równowagę, Studio astropsychologii, Białystok, 2018

Kolejna pstrokata książka, z której dużo korzystałam w 2020 roku. Jedna z trzech książek poświęconych mudrom w mojej biblioteczce, ale akurat tę zdecydowałam się tu przywołać i oczywiście gorąco polecić. Dlaczego akurat ta? Lubię wiedzieć dlaczego coś działa i czemu działa akurat tak, a nie inaczej i tu odpowiedzi na te pytania znajduję. Co więcej są one osadzone w duchu ajurwedy, teorii pięciu żywiołów, taki więc wszystko się pięknie splata.

Z podtytułu dowiadujemy się, że w książce znajdziemy „73 najskuteczniejsze techniki dla współczesnego człowieka”. Owe 73 techniki, czyli mudry właśnie podzielone są na mudry ognia, powietrza, eteru, ziemi, wody i umysłu. Każdej z grup przypisywane jest oddziaływanie na jedną z czakr. Rozdziały zaczynają się od wstępu teoretycznego, wytłumaczenia w przystępny sposób różnych zależności. Dostajemy tez skrótową tabelkę opisującą działanie każdej z mudr zwartych w rozdziale. Niektórym mudrom towarzyszy asana, pranayama, wizualizacja lub propozycja motywu przewodniego medytacji.

Warto zerknąć do tej pozycji.

Namaste!

Może zaiteresuje Cię:

Książki poświęcone ajurwedzie – przegląd subiektywny

Migrena – spojrzenie ajurwedyjskie

Yin joga, czyli o trudach leżenia

Nadworny Popychacz

Całkiem przyjemny murek, czyli buddyjskie spojrzenie na życiowe potknięcia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: