Surja mudra

Mudry, odsłona trzecia. W poprzednich przyglądaliśmy się czin mudrze i dźńana mudrze oraz apana mudrze. Dziś mudra wnosząca nieco energii słońca – surja w sanskrycie znaczy właśnie słońce.

Sposób wykonania

Mudrę surja uzyskujemy opierając opuszek palca serdecznego o podstawę kciuka, i kciukiem dociskając palec do wnętrza dłoni. Palec wskazujący, środkowy i mały pozostają wyprostowane, ale nie napięte. Mudrę wykonujemy zazwyczaj na siedząco, opierając wierzchy dłoni na udach bądź kolanach. Angażujemy jedną lub obie dłonie. Dla maksimum korzyści zaleca się praktykować tę mudrę w trzech sesjach po 15 min dziennie, jednak w przypadku spadku energii, poczucia ciężkości, doraźne utrzymywanie jej od 3 do 5 minut doda energii.

Symbolika

Murda surja zaliczana jest do mudr ognia. Kciuk przypisywany w tradycji murd temu właśnie żywiołowi jest w pozycji dominującej nad pozostałymi żywiołami. O relacji – mudrażywiołdosza możesz przeczytać więcej tutaj.  Wracając do żywiołu ognia i jego wymiaru symbolicznego, ogień reprezentuje energię, przemianę, inspirację, wolę działania. Ajurweda przypisuje żywiołowi ognia, agni, wszelkie formy transformacji – fizycznej, psychicznej, duchowej. Ogień to żywioł doszy Pitta. A Pitta w równowadze to entuzjazm i konsekwencja w podejmowaniu życiowych wyzwań, charyzma, odwaga, bystrość umysłu.

Na poziomie czakr kciuk związany jest z czakrą splotu słonecznego, manupurą.

Oddziaływanie na ciało i psychikę

Mudrze tej przypisuje się właściwości oczyszczające, eliminujące ociężałość cielesną i umysłową. Wspiera układ pokarmowy, hormonalny, ostrość widzenia, ze względu na konotację z doszą Pitta, która to w tradycji ajurwedy zarządza tymi właśnie obszarami.

Jak pisze Swami Saradananda: ” Kiepski wzrok, niestrawność, alergie pokarmowe, zaburzenia poziomu cukru, cukrzyca, zaburzania odżywiania, skurcze mięśni mogą ustąpić lub ich postępy wyhamować, jeśli regularnie praktykujesz mudry ognia (…)” [Swami Saradananda, s.38]

Może zainteresuje Cię:

Ajurwedyjskie spojrzenie na wiosenne alergie

Pieprz i migdały, czyli ajurweda na poprawę wzroku

Od przeziębienia do depresji? I o amalaki słów kilka

Ujjayi – oddech zwycięstwa

Nadworny Popychacz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: