Waju mudra

Idealna mudra dla spacyfikowania doszy Vata nie istnie…

Ha! A jednak!

Dziś po raz kolejny pojawia się na blogu mariaż mudr i ajurwedy. I tym razem murda przyjdzie nam z pomocą w poskromieniu doszy Vata.

Sposób wykonania

Mudrę waju uzyskujemy opierając opuszek palca wskazującego o podstawę kciuka i kciukiem dociskając palec do wnętrza dłoni. Palec środkowy, serdeczny i mały pozostają wyprostowane, ale nie napięte. Mudrę wykonujemy zazwyczaj na siedząco, opierając wierzchy dłoni na udach bądź kolanach. Angażujemy jedną lub obie dłonie. Dla maksimum korzyści zaleca się praktykować tę mudrę w dwóch sesjach po 15 min dziennie.

Symbolika

Murda waju zaliczana jest do mudr powietrza. Waju oznacza w sanskrycie wiatr / powietrze. Jak już wspomniałam wyżej, mudra ta pozwala zredukować nadmiar doszy Vata, dzięki ułożeniu kciuka (ogień) w pozycji dominującej nad palcem wskazującym (powietrze). O relacji – mudrażywiołdosza możesz przeczytać więcej tutaj

Na poziomie czakr palec wskazujący związany jest z czakrą serca, anahatą, odpowiedzialną między innymi za poczucie własnej wartości, miłość do siebie.

Oddziaływanie na ciało i psychikę

Mudrze tej przypisuje się właściwości redukujące niekorzystne działanie zaburzonej doszy Vata. A jest ich całkiem sporo, jako że Vata, królowa dosz, kontrolująca pozostałe, wytrącona z równowagi, potrafi nieźle w ciele i emocjach zamieszać.

Obecne czasy nie sprzyjają równowadze Vaty. Żyjemy z dnia na dzień w stanie niepewności. W jednych pandemia i wszystko co z nią związane uderzyła mocniej niż w pozostałych, jednak wszyscy, w mniej lub bardziej uświadomiony sposób, odczuwamy jej skutki na własnym układzie nerwowym. Niepokój, pobudzenie, nerwowość, osowiałość, bezsenność.

A to tylko jedno oblicze zaburzonej Vaty. Do tego dochodzą problemy trawienne, wzdęcia, zaparcia, brak apetytu. Zaburzona Vata odpowiada też za zawroty głowy problemy za stawami, suchość śluzówek, przesuszoną skórę.

Regularne praktykowanie tej mudry wpłynie nie tylko równoważąco na doszę Vata, wspomagając w przywracaniu równowagi, tam gdzie zdążyła już „namieszać” lub zapobiegając ewentualnym szkodom jakie mogłaby poczynić, ale też poprzez swój związek z czakrą serca pozwoli na większe połączenie ze swoim sercem, obdarzenie się współczuciem i miłością, poczucie większej wolności i żywotności.

Jak możemy przeczytać w książce Mudry. Sposób na zdrowie, energię i równowagę, „praktykowanie mudr powietrza może pomóc ci poczuć się bardziej pewnym siebie jednocześnie zachowując lekkość i swobodę zarówno w ciele, jak i w umyśle. Wyzwolenie własnej energii i przyznanie jej prawa do nieskrępowanego ruchu jest jak łyk świeżego powietrza, który pomoże ci doświadczać życie bez zbędnych ograniczeń umysłu.” [Swami Saradananda, s.59]

Może zainteresuje Cię:

Joga dla Vaty

Pranajamy dla Vaty

Po co to wszystko, czyli o intencji

Ajurweda na przeziębienie

Trzy tattvy Yin Jogi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: