Mudra niwelująca przegrzanie, czyli redukcja Pitty

Dziś pora na przyjrzenie się, jakie remedium do zaoferowania ma tandem mudr i ajurwedy, gdy wewnętrzny płomień bucha zbyt wysoko.

Sposób wykonania

Mudrę niwelującą przegrzanie uzyskujemy wkładając opuszek kciuka pomiędzy podstawę palca serdecznego i małego. Palce pozostają wyprostowane, ale nie napięte. Mudrę wykonujemy w dowolnej pozycji, siedzącej, leżącej czy w trakcie spaceru. Angażujemy jedną lub obie dłonie. Dla maksimum korzyści zaleca się praktykować tę mudrę w pięciu sesjach po 5 min dziennie.

Symbolika

Murda zaliczana jest do mudr ognia. Mudra ta pozwala zredukować nadmiar doszy Pitta, dzięki ułożeniu kciuka, symbolizującego ogień w pozycji podporządkowanej palcowi serdecznemu i małemu, którym odpowiadają żywioły ziemi i wody. O relacji – mudrażywiołdosza możesz przeczytać więcej tutaj

Na poziomie czakr, kciuk związany jest z czakrą splotu słonecznego, manipurą, odpowiadającej za wewnętrzną siłę, odwagę, poczucie własnej wartości i realizowanie swoich celów.

Oddziaływanie na ciało i psychikę

Mudrze tej przypisuje się właściwości redukujące niekorzystne działanie zaburzonej doszy Pitta, tym samym obniżając nadmierną ciepłotę. ale nie tylko o samo schłodzenie ciała chodzi. Zredukowanie nadmiaru doszy Pitta przyczyni się również do poprawy wyglądu skóry, bo to właśnie doszy Pitta „zawdzięczamy” wypryski czy alergiczne wysypki. Refluks, wrzody? Za dużo Pitty. Wszelkiej maści stany zapalne – ponownie, nadmiar Pitty.

W przypadku emocji, Pitta w nierównowadze to irytacja z byle powodu, szukanie winy we wszystkich na około, krytykanctwo.

Po bardzo zimnej wiośnie obecne upały mogą dać się we znaki, zwłaszcza osobom, których ajurwedyjską konstytucją urodzeniową jest konstytucja z przewagą Pitty nad pozostałymi doszami. Takie osoby bardzo źle znoszą upały. Może praktyka opisanej wyżej mudry pomoże. Polecam połączyć ją z pranajamami opisnymi tu.

Namaste!

Może zainteresuje Cię:

Herbatka relaksująca

Nawodnienie w duchu ajurwedy

Do lata piechotą będę szła, czyli ajurwedyjskie sposoby na zadbane stopy

Yin joga – dlaczego intensywniej nie znaczy lepiej?

Najżarliwsze pragnienie serca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: