Wisznu Mudra

Jeśli praktykujesz pranajamy, ćwiczenia oddechowe, z pewnością znasz ten układ palców. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego akurat kciuk i palec serdeczny, przy wsparciu małego, służą nam do domykania nozdrzy w trakcie oddechu naprzemiennego, czytaj dalej, zapraszam.

Sposób wykonania

Mudrę Wisznu uzyskujemy opierając opuszek palca wskazującego i środkowego o wnętrze dłoni i prostując kciuk, palec serdeczny i mały (tak wiem, niekoniecznie jest to łatwe). Mudrę wykonujemy zazwyczaj na siedząco, zawsze prawą ręką, nawet w przypadku osób leworęcznych. Możemy oprzeć wierzch dłoni na udzie bądź kolanie, jednak zazwyczaj mudra ta towarzyszy nam w trakcie oddechu naprzemiennego, przykładamy więc dłoń do twarzy i naprzemiennie domykamy prawe nozdrze kciukiem, lewe palcem serdecznym. Jeśli nigdy nie próbowałeś tej techniki oddechowej, zerknij tu, uznałam, że wygodniej będzie posłużyć się bogatymi zasobami YouTuba niż opisywać krok po kroku tę technikę. To krótkie wideo jest po angielsku, jednak wpisując „anuloma viloma”, „nadi shodana” czy „oddech naprzemienny” znajdziesz również filmy instruktażowe po polsku.

Symbolika

Mudra Wisznu bierze swoją nazwę od imienia jednago z hinduskich bogów. Wraz z Brahmą i Śiwą tworzy trójcę hinduistyczną. I tak jak Brahmie przypisuje się tworzenie, Śiwie unicestwienie i odnowę, tak Wisznu symbolizuje utrzymanie zastałego ładu, dążenie do harmonii. Nic dziwnego więc, że mudra biorąca swą nazwę od imienia Wisznu ma za zadanie równoważenie tak na poziomie fizycznym jak i umysłowym.

Murda ta zaliczana jest do mudr ziemi. A więc ponownie mamy tu do czynienia ze stabilizacją, uziemieniem, osadzeniem w sobie. O relacji – mudra – żywioł – dosza możesz przeczytać więcej tutaj

Na poziomie czakr kciuk związany jest z czakrą splotu słonecznego, serdeczny z czakrą podstawy, a mały z czakrą sakralną. Ponownie więc silna podstawa, zakorzenienie, poczucie bezpieczeństwa.

Oddziaływanie na ciało i psychikę

Zacznijmy od spojrzenia ajurwedyjskiego.

Mudry ziemi dedykowane są przede wszystkim osobom zmagającym się zaburzoną doszą Kapha. Pomagają wprowadzić równowagę w przypadku kiedy dosza Kapha nadmiernie wzrosła, wciągając nas w stan marazmu, wiecznego odwlekania, lenistwa, braku energii i chęci do czegokolwiek (poza kolejnym ciasteczkiem).

Regularne praktykowanie tej mudry wpłynie również korzystnie na osoby w typie Vata, wzmagając uziemienie, którego osobom tym tak często brakuje.

Poza tym, jak możemy przeczytać w książce Mudry. Sposób na zdrowie, energię i równowagę, „Ziemia jest źródłem wszelkiego bogactwa, włącznie z darem, którego potrzebujemy wszyscy – jedzeniem. Nawiązując głębszą łączność z ziemią, będziesz w stanie cieszyć się zdrową dietą i czerpać z niej jeszcze większe korzyści. Mudry [ziemi] mają również działanie oczyszczające – uwalniają ciało oraz umysł z toksyn” [Swami Saradananda, s.96]

Ziemia to stabilność, opanowanie, równowaga emocjonalna, poczucie zakorzenienia i przynależności, a wszystko to naturalnie wpływa na dobrostan i obniżenie poziomu stresu.

Mudra Wisznu dodaje energii, działając równocześnie równoważąco. Pięknie dopełnia jej działanie oddech naprzemienny, dlatego obie te praktyki przeważnie łączone są ze sobą.

W przypadku oddechu naprzemiennego harmonizujemy przepływ energii przez kanały energetyczne ida i pingala, symbolizujące energię księżycową, wychładzającą i słoneczną, rozgrzewającą. Kiedy więc stosujemy to konkretne ułożenie palców wzmagamy działanie pranajamy poprzez połączenie kciuka (energia ognia) z prawym nozdrzem (strona ogrzewająca) i palca serdecznego (ziemia) i małego (woda) z nozdrzem lewym (strona wychładzająca). Voila, oto odpowiedź na pytanie dlaczego tak, a nie inaczej.

Może zainteresuje Cię:

Joga dla Kaphy

Książki poświęcone jodze – przegląd subiektywny

Klapnij sobie na podłodze

Najżarliwsze pragnienie serca

Medytacja w czasach zarazy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: