Mudra Muśti

Dłonie zaciśnięte w pięści, a może do tego w pakiecie zaciśnięte szczęki, piorunujące spojrzenie. Tak często, zupełnie nieświadomie reagujemy na emocje takie jak gniew, strach, frustracja. Okazuje się, po raz kolejny, że ciało ma cudowną moc samoregulacji, a dłoń zaciśnięta w pięść ma moc o wiele większą niż wzbudzenie respektu w potencjalnym, w dzisiejszych czasach przeważnie wyimaginowanym, przeciwniku.

Sposób wykonania

Mudrę Muśti uzyskujemy, zginając wszystkie palce i układając dłoń w pięść, z kciukiem opartym na zewnątrz lub schowanym pod pozostałymi palcami. Przeczytałam kiedyś, że tendencja do układania kciuka na zewnątrz lub w środku świadczy o ekstra bądź introwertyzmie, u mnie się zgadza, ale nie wiem czy to prawda. Mudrę możemy praktykować w bezruchu, w trakcie medytacji lub na przykład w trakcie spaceru. Może być stałym elementem dnia, praktykowana od 5 do 15 minut dziennie, lub doraźnie, kiedy czujemy, że wzbierają w nas emocje, którym chcemy dać ujście.

Symbolika

Murda ta zaliczana jest do mudr umysłu. Tak jak każdy z palców symbolizuje jakiś żywioł, o relacji – mudra – żywioł – dosza możesz przeczytać więcej tutaj, tak cała dłoń symbolizuje umysł i jego władzę nad ciałem.

A jeśli umysł to i czakra trzeciego oka, anja chakra. „Pełni ona rolę centrum dowodzenia ciała subtelnego. Innymi słowy, jest to twój wewnętrzny instrument sprawujący kontrolę nad pięcioma zmysłami, pozostałymi czakrami oraz podłączonych do nich systemem kanałów nadi.” (s.134)

Oddziaływanie na ciało i psychikę

Mudra muśti przede wszystkim ma działanie regulujące, nada się i w momencie kiedy emocje w nas buzują, uwalniając od irytacji, frustracji czy złości ale również pomaga w zwalczeniu letargu.

Pomaga wyciszyć natłok myśli tym samym pozwalając na na skupieniu się na zadaniu, które przed nami, zwiększyć efektywność i poczucie satysfakcji związane ze stanem pracy w dużym skupieniu, tzw. stanem flow.

W jodze często przywołuję się metaforę jeziora obrazującego stan umysłu. Im bardziej tafla jeziora wzburzona jest przez podmuchy wiatru, im więcej mułu unosi się przez wiry wodne, tym trudniej dojrzeć dno. Mudra muśti pomaga w uspokojeniu tafli naszego jeziora.

Jako że mudra ta należy do mudr umysłu, na jej działaniu na stan psychiczny się skupiliśmy, ale warto wspomnieć też, że dzięki obniżeniu poziomu stresu wpływa też zbawiennie na serce i regulację ciśnienia krwi. Poza tym zwiększa przepływ w kanałach energetycznych zasilających wątrobę, wpływając tym samym korzystnie na procesy trawienne.

Może zainteresuje Cię:

Wiele hałasu o 2%

Lekkostrawna dieta społecznościowa

Odchudzanie na słodko

Ajurwedyjska Trójca – Vata, Pitta, Kapha

Yin joga – pozwól sobie na odrobinę delikatności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: